Hayatımızın pek çok alanında yer alan web yazılım ve mobil uygulama yazılımlarının çıkış noktalarını inceliyoruz.

Web yazılımları ve mobil app’ler yani mobil uygulamalar, akıllı telefon ve tabletler için özel olarak tasarlanan ve kodlanan yazılımlardır. Web yazılımı ile mobil yazılımlara neden ihtiyaç duyuyoruz, kodlama esnasında uygulanması gereken aşamalar neler, bu yazımızda kısaca bunları ele alacağız.

Web Yazılımına Neden İhtiyaç Duyarız?

Gerek e-ticaret ve bankacılık gibi alanlar olsun gerekse de normal amaçlarla olsun site sahipleri, kullanıcılara istenen bilgileri güvenli bir şekilde ulaştırmaya ihtiyaç duymuştur. Tam da bu esnada web yazılımlarına duyulan ihtiyaç ortaya çıkmış ve web yazılımı günümüzün vazgeçilmez iş kollarından biri haline gelmiştir.

Bir web yazılımının kodlanması esnasında ise uygulanacak olan aşamaları, kısaca iki başlık altında toplanabiliriz;

a) Kullanıcının Görebildiği (User İnterface) Alanı
Bu aşamada tarayıcı programı ile kullanıcının yani istemcinin, sunucudan çağırdığı sitenin, tasarımı, logosu, içeriği kullanıcının gördüğü denilen bölümdür.

b) Kullanıcının Göremediği Alan
Kullanıcıların siteyi daha rahat ve zorlanmadan kullanabilmesi, kullanıcının güvenli bir şekilde bilgilerini paylaşabileceği ve ona güvenli bir şekilde içeriği görüntülemesini sağlayan kısaca bir web sitenin beyni denilebilecek yazılım aşamasıdır. Kullanıcıların göremediği bu yazılı aşama ayrıca ciddi bir kontrolden geçilerek yapılmaktadır.

Web Yazılımı Örnekleri Nelerdir?

HTML Yazılım

HTML web yazılımının kullanımı basit ve kolaydır. Yazılım kodlanan sitede kullanıcıya neyi hangi alanda göstermesi isteniyorsa, kullanıcı onu orada görebilir ve site üzerinde herhangi bir ekleme yapması imkânsızdır. Bu dilin ana özelliği yazı, resim veya video içeren bir sayfanın tarayıcı yazılımı tarafından doğru yorumlanarak kullanıcının ekranında açılması ve sayfaların birbirlerine bağlanabilmesidir.

Java Script, ASP, PHP, .NET, Flash vb. Web yazılımları

Bu tür web yazılım dillerinin çıkış amacı özellikle HTML ile hazırlanmış sayfalara çeşitli özellikler katmaktır. Örnek verecek olursak; site sahibi sitesini ziyaret eden kullanıcıların görüş ve önerilerini almak veya daha sonra onlara ulaşabilmek için sitesine bu yazılım dilleri ile oluşturulmuş form gönderme sayfası ekleyebilir. Bu sayede bilgilerin veri tabanına bilgi kayıt edilebilmesi sağlanmış olur.

Günümüzde internetin geldiği nokta dikkate alındığında, artık internet üzerinden alışveriş ve bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi bu web ve mobil yazılımları ile mümkün olabilmektedir.

Mobil Yazılımlara Neden İhtiyaç Duyarız?

Mobil yazılımlara neden ihtiyaç duyduğumuzu kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mobil cihazlar üzerinden internete erişenlerin sayısında gün geçtikçe artış olması,
  • Artık bilgisayar başına geçmeden mobil cihazlar üzerinden birçok işlem gerçekleştirilebiliyor olması,
  • Geniş kullanım alanına sahip olması,
  • Daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması nedeniyle mobil app’ler web sitelerine göre çok daha cazip sayılıyor.

Sciespo Dijital olarak dijital dünyada yerinizi almanızı sağlıyor, şirketinizi yansıtan size özel web çözümleri üretiyoruz.

Herkes gibi sizde hedeflerinize daha hızlı ulaşmak mı istiyorsunuz? Müşterilerinize yeni modellerinizi daha hızlı sunmak, anlık geri bildirimler almak ve ekibinizi uzaktan kolayca yönetmek istiyorsanız, işinize daha fazla hakim olmayı kolaylaştıran kurumsal yazılım çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın