2020 Ekim ayı itibarıyla yürürlüğe giren, Türkiye’de sosyal şirketlerin temsilci atama zorunluluğu kapsamında yeni bir gelişme daha yaşandı. Buna göre Facebook, Türkiye’ye bir temsilci atayacağını duyurdu.

Bilindiği üzere 2020 yılı Ekim ayı içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürürlüğe giren sosyal medya yasası, Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal şirketlerin birer temsilci bulundurmasını zorunlu hale getirmişti. Kimi kesim tarafından büyük eleştirilere maruz kalan bu yasa tartışıladururken, cezalar birbiri ardına kesilmeye başlandı.

Yönetmelikteki karara göre şirketler, kendilerine tanınan süreyi doldurmazlar ise reklam yasağı ile karşı karşıya kalacaklardı. Elbette ki bu sıcak gelişme, sektörde büyük panik etkisi yarattı ve şüphesiz ki herkesin akıllarındaki o soruyu dile getirdi: “Sosyal medya reklamları bitiyor mu?”

Sevindirici Haberler Gelmeye Başladı

Tüm bu panik havasına rağmen yüreklere su serpen gelişmeler de yaşanmadı değil. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte temsilci atayacağını duyuran Rusya merkezli sosyal ağ sağlayıcısı VK, fitili ateşleyen ilk şirket oldu. Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin, Tiktok ve Dailymotion platformları ise para cezalarından kurtulamadı. Ancak bu şirketler arasında da sevindirici haberler gelmeye devam ediyor.

Sosyal medya yasası ile birlikte önce 10, ardından 30 milyon TL cezaya çarptırılan Youtube, nihayet temsilci atayacağını duyurdu. Ardından Dailymotion platformunun da temsilci atamayı kabul ettiği haberi, medyada yankı uyandıran gelişmeler arasında yer aldı. Geçtiğimiz haftalarda ise ünlü video paylaşım sitesi Tiktok’un temsilci atayacağı bildirildi. Instagram’ın en büyük rakibi olarak görülen Tiktok’un temsilci atayacağı müjdesi, pek çok kesim tarafından Instagram’ın da geleceği yönündeki fısıltılara neden olmuştu. Birkaç gün önce ise Linkedin’den de güzel haber geldi ve Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıkladı.

Facebook Temsilci Atayacak!

Sosyal medya yasasında güzel gelişmeler yaşandı ancak herkesin nefeslerini tutup beklediği bir haber vardı ki o da Facebook ve Instagram platformları. Küçük büyük pek çok şirketin yer aldığı, özellikle de kobiler için vazgeçilmez bir reklam kaynağı olan Facebook ve Instagram, sponsorlu gönderilerin en düzgün çalıştığı platformlar. Olası bir reklam kısıtlamasının, işletmelerin gelirlerinde büyük oranda azalma sağlayacağı gerçeği çok korkutmuş olsa da beklenen olmadı.

Reklam yasağının devreye girmesine 1 gün kala yani 18 Ocak 2021 tarihinde Facebook’tan “oh!” dedirten açıklama nihayet geldi. Açıklamada ise aynen şu cümleler yer aldı;

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz.

Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.

Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Facebook’un Yasayla İlgili Çekinceleri Bulunuyor

Daha evvel sosyal medya yasası ile ilgili kaleme almış olduğumuz yazıda, Yaman Akdeniz’in verdiği röportajdan bahsetmiştik. İddialarında Facebook’un temsilci atamayacağını söylemiş ve gerekçe olarak da Türkiye’nin demokrasiden uzak yaptırımlar uygulayabileceği endişesinin yattığını söylemişti. Nitekim, sayın Akdeniz’in bu endişe hakkında yanılmadığını söylemek mümkün. Facebook’un açıklamasında yer verdiği, Facebook Topluluk Standartları’na aykırı hareket edilmesi durumunda temsilciyi geri çekeceği ifadesi de bunu kanıtlar nitelikte.

İşte Temsilcilik Açan Sosyal Medyalar

Yasa kapsamında Türkiye’de temsilcilik açacağını duyuran Facebook ve Instagram’ın da listeye eklenmesiyle birlikte, temsilcisi olacağını bildiğimiz şirketler şu şekilde;

  1. Google (zaten temsilcisi bulunuyordu)
  2. Youtube
  3. Dailymotin
  4. YK
  5. Tiktok
  6. Linkedin
  7. Facebook
  8. Instagram

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’dan ise henüz bir gelişme yok. Ancak biz de bu platformun temsilcilik açmaya pek de yanaşmayacağını düşünüyoruz. Zira baştan beri ülkelere sergilemiş olduğu tutumları ile Twitter’ın işleyiş yapısının oldukça farklı olduğu bilinen bir gerçek. Öte yandan daha evvel Türkiye’de meydana gelen Gezi Olayları esnasında da Twittter, özgürlükçü tutumundan vazgeçmemiş ve devlet ile veri paylaşımı yapmayı reddetmişti.

Tüm bunlar, söz konusu platformla ilgili bazı öngörüleri de yapabilmeyi sağlıyor. Bu noktada beklenmedik bir gelişme yaşanır mı bilinmez. Ancak Türkiye özelinde Twitter’ın önümüzdeki aylarda, reklam ve bant kısıtlamalarıyla ilgili başı epey ağrıyacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın