Günlük ortalama 52 dakikalık görüntüleme süresi ve aylık 800 milyondan fazla kullanıcısıyla Tiktok uygulaması, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olarak kabul ediliyor. Böylesi geniş kullanıma sahip bir platformun dijital pazarlamadaki etkisi nasıl dersiniz?

Kurulduğu yıl olan 2016’dan bu yana büyük ivme kazanan bir sosyal medya platformu var karşımızda: Tiktok! İlk başlarda ön yargılı yaklaşılan bir uygulama olan Tiktok, bugün pek çok kimse tarafından kullanılıyor. Öyle ki aylık 800 milyondan fazla indirilmeye sahip. Hal böyle olunca, sosyal medya kanallarını kendileri için büyük nimet olarak değerlendiren markaların da dikkatini çekmeyi başarıyor. Öyleyse gelin, dijital pazarlamaya büyük katkısı olduğu kanıtlanan Tiktok platformunu daha yakından inceleyelim.

Tiktok Nedir, Kimlere Hitap Ediyor?

2016 yılında Çin’li ByteDance şirketi tarafından kurulan Tiktok, kullanıcılara eğlenceli videolar yapabilmeleri, izleyebilmeleri ve paylaşabilmeleri için olanak tanıyan bir video paylaşım uygulaması. İlk olarak Douyin adıyla piyasaya sürülen uygulama, Music.ly’nin satın alınması ile birlikte büyük ivme kazanıyor ve kendine ABD pazarında da yer edinmeyi başarıyor.

Globalwebindex’in yayınladığı 2019 verilerine göre, Tiktok kullanıcılarının %41’i, 16 ile 24 yaşları arasında. Ayrıca 8 ile 24 yaş arası kullanıcılar, uygulamayı en çok kullanan kitleler olarak biliniyor. Buradan hareketle Z jenerasyonun, çoğunlukla Tiktok uygulamasını kullandığını söyleyebiliriz. Ancak, son yıllarda X ve Y jenerasyonunun da uygulamaya ilgi gösterdiği araştırma verileri arasında görünüyor.

Tiktok Platformu Markalar için Neden Önemli?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Eğer ki siz de bir BC2 markasıysanız ve hitap ettiğiniz kitle daha çok Z ve Y jenerasyonu ise Tiktok pazarlaması sizin için bulunmaz bir nimet! Genç kitleleri harekete geçirecek eğlenceli ve yaratıcı içerikler ile marka bilinirliğinizi artırabileceğiniz platformda, uygulamanız gereken belli başlı adımlar ise şöyle;

1. Kısa ve İlgi Çekici Videolar Paylaşın

Günümüz dünyasında her şey hızla tüketilirken, sosyal medya içeriklerinin de aynı oranda değiştiğini söylemek mümkün. Bu nedenle Tiktok platformunda da ürettiğiniz içeriklerin hem kısa hem de dikkat çekici olmasına özen göstermeli ve anı yakalamalısınız.

2. Düzenli İçerik Paylaşın

Tiktok’da adınızı duyurmak ve “Ben de varım!” diyebilmek istiyorsanız, düzenli olarak içerik paylaşmanız şart. Aksi takdirde rakiplerinizin gerisine düşeceğinizi unutmamalısınız.

3. Hashtag Kullanın

Tüm sosyal medya kanallarında olduğu gibi Tiktok marketing’de de hashtag kullanımına özen göstermeniz gerekiyor. Böylece içeriklerinizin erişimini artırabilir ve daha fazla takipçiye sahip olabilirsiniz.

4. Efekt ve Müzik Kullanmaktan Kaçınmayın

Tiktok, size pek çok farklı kategoride binlerce farklı efekti ve müziği bir arada sunar. Üstelik bunların hepsi tamamen ücretsizdir. Siz de Tiktok platformunda dikkat çekmek istiyorsanız bu nimetlerden yararlanarak daha efektif ve daha yaratıcı videolara imzanızı atabilirsiniz.

Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Olarak Tiktok…

Tiktok ile dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun birkaç yöntemi bulunuyor. Bunlardan ilki;

  • Influencer Pazarlama:

Bugün pek çok marka, influencer pazarlama tekniklerini kullanıyor. Özellikle de moda ve güzellik sektörü için vazgeçilmez pazarlama tekniklerinden biri olarak kabul edilen influencer pazarlama, Tiktok kanalında da oldukça işinize yarayabilir. Tiktok Creator Marketplace platformu üzerinden gerçekleştirebileceğiniz marka işbirlikleri ile siz de çarpıcı içerikler oluşturabilirsiniz. Örneğin, ünlü ilaç markası Mucinex’in geçmişte OurFire ile yaptığı bir çalışmada, cadılar bayramı ve grip sezonuna denk gelen dönemde anlaşma yapmış ve büyük ses getirmişti.

Takipçilerin #TooSickToBeSick etiketiyle paylaşımlar yaptığı çalışmada ünlü ilaç firması epey takipçi kazanmış ve marka bilinirliğini artırmayı başarmıştı.

  • Reklam Verme:

Tiktok’ta pazarlama stratejilerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir diğer yöntem ise reklam çıkmaktır. Tiktok for Business üzerinden vereceğiniz reklamlar ile markanızı öne çıkarabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken bazı reklam teknikleri bulunuyor. Bunlar sırasıyla;

1.Yayın içi reklamlar (In-feeds Ads): Videolar arası geçiş yaparken karşınıza çıkan reklamlardır.

2.Üstten Görünüm (Top-View): Uygulamaya ilk giriş yaptığınız andan 5 saniye sonrasında karşınıza gelen reklamlardır.

3.Marka Devralma (Brand Takeover): Uygulamaya ilk giriş yaptığınız anda direkt karşınıza gelen reklamlardır.

4.Markalı Etiket (Challenge): Bir etiket adı altında gerçekleşen reklamlardır. Takipçileri etkileşime geçirmek hedeflenir.

Siz de yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak markanız için en uygun reklam platformuna karar verebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Tiktok 2020 yılının en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olma potansiyelini, büyüyerek sürdürüyor. Üstelik geçtiğimiz haftalarda duyurulan Shopify ortaklığı da bunu kanıtlar nitelikte. Shopify satıcılarının Tiktok’ın genç hedef kitlesine ulaşarak satış gerçekleştirmelerine olanak tanıyan ortaklık, 2021’de tüm dünyada aktif olarak kullanılabiliyor olacak.

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki Tiktok, 2021 yılında da trendler arasında yer alacak gibi görünüyor. Kim bilir belki de hala hesap açmakta direnen birkaçınızı da kendine çekmeyi başarır…

Dijital dünyaya dair en güncel haberler için Sciespo ile kalın! 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın