Sosyal medyanın önemi her geçen gün artarken; sosyal medya nedir sorusunu da doğru cevaplayabilmek gerekiyor. Sosyal medya yönetimi nedir, sosyal medya hizmetleri arasında neler var ve sosyal medya reklamcılığına dair tüm bilinmeyenleri bu yazımızda inceleyeceğiz.

Sosyal medya, kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik ve görsel oluşturup görüş ve düşüncelerinizi, günlük yaşamınızı, nerede, neler yaptığınızı, fotoğraf ve videolarınızı, markanızı ve reklamlarınızı çevrenizdeki insanlara Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi çeşitli sosyal medya platformları sayesinde kolayca ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüzde sosyal medya kullanımının her geçen gün daha da artmasıyla profesyonel bir iş partneri ile çalışmanın da önemi oldukça artmaktadır. Markanızın sosyal medyada daha sık görünür hale gelmesi ve popülerliğinin artması markanıza değer kazandıracaktır. Siz de Sciespo Dijital Pazarlama uzmanlarımızdan destek alabilir, profesyonel sosyal medya partneri ile çalışarak doğru strateji ve optimum maliyetle en etkili şekilde müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Neden Önemli?

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde pek çok insan dijital dünyada günde ortalama 3 saat sosyal medya kullanıyor. Bu da sosyal medyanın önemini gözler önüne seriyor. Öte yandan internet ve sosyal medya sayesinde istediğimiz bilgi ve habere kolayca ulaşabildiğimiz de bir gerçek. Haberleri, içerik makaleleri, fotoğrafları site veya blog sayfalarına girmeden Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi sosyal medya araçlarıyla kolayca görüntüleyebiliyoruz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde kişi veya kişiler ile büyük veya küçük tüm işletmeler çeşitli sosyal medya araçlarını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Büyük markalar hiç şüphesiz ki küçük firmalara göre çok daha büyük ve ciddi bütçeler harcıyor. Bu reklam bütçeleri karşısında küçük esnaf ve firmaların kendilerini duyurma imkânı ise oldukça kısıtlı, fakat imkânsız değil! Peki, izlenmesi gereken adımlar nasıl olmalı?

İlk olarak bir bilgisayar veya akıllı bir cep telefonunuz var ise sosyal medya üzerinden yapabileceğiniz çok iş olduğunu bilmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; küçük bir esnafsınız bir lokanta açtınız bunu sosyal medya yardımıyla potansiyel müşterilerinize duyurmak istiyorsunuz. İlk akla gelen bir Facebook ve Twitter sayfası açıp insanları eklemek ve onlara mesaj atmak olmamalı. Çıkış noktası doğru; fakat temelsiz saldırgan düşünceler ile küçük esnafın sosyal medyada etkili olması çok düşük bir ihtimal. Belirli bir iş planı ve koordineli çalışılmadıkça başarılı olmak mümkün değildir.

Sosyal Medya Pazarlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle Facebook, Twitter, Pinterest, instagram ve Linkedin gibi sosyal medya araçlarını kullanacaksanız bu araçların takipçi ve kullanıcı potansiyellerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu tür sosyal medya araçlarında hesap oluştururken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bunlar;

  • Marka isminiz ile kullanıcı adı arasında uyum olmalıdır.
  • Profil fotoğrafı, arka plan ve başlık fotoğrafı arasında da doğru uyum yakalanmalıdır.
  • Ayrıca doğru #hashtag ve açıklamaların kullanımına da özen gösterilmelidir.

böylece profiliniz hem daha etkili hem de daha dikkat çekici olacaktır.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Halihazırda sahip olduğunuz sosyal medya platformları üzerinden vereceğiniz tüm tanıtım ve sponsorlu içerikler, sosyal medya reklamcılığı olarak adlandırılır. sosyal medya reklamcılığına girerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Öncelikle reklam amacınızı iyi bilmeli, hedefleme ve stratejilerinizi buna göre oluşturmalısınız.
  • Akabinde bütçe planlamasını doğru şekilde yapmalısınız.

Sosyal medyada nasıl reklam vereceğinizi düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Gelin, işletmenize en uygun sosyal mecrayı birlikte belirleyelim. Sosyal medyada reklamınızı yaparak hem marka bilinirliğinizi artıralım hem de potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın