SEO odaklı içerik oluşturmak neden önemli? Peki içerik pazarlama ile SEO ilişkisi bize neyi anlatıyor? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım!

Son zamanlarda kulislerde konuşulan bir konu var ki o da Google Ads’in Türkiye özelinde biteceği hususunda. Google Ads bir gün son bulur mu bilinmez ancak SEO’nun önemi her geçen gün daha fazla artmaya devam ediyor. Hazır bu bilinmezlik sürüyorken ve içerik pazarlama bu kadar önemliyken, SEO kavramına yakından bakmaya ne dersiniz? O halde hazırsanız; SEO uyumlu makale nedir, nasıl yazılır ve SEO uyumlu web sitesi nasıl olur gibi tüm merak edilenleri cevaplamaya başlıyoruz! Arkanıza yaslanın ve kendinizi Sciespo’ya bırakın. 😉

İçerik Pazarlamanın Kısa Tarihi

SEO kavramına değinmeden evvel içerik pazarlama nedir ve günümüzde neden bu kadar önemli kısaca açıklayalım istedik. Buna göre içerik pazarlama, klasik pazarlama yöntemlerinden farklı olarak müşteriyi, ürün hakkında bilgilendirerek kendisine çekmeyi amaçlayan bir pazarlama biçimidir. Bilinenin aksine içerik pazarlamasında müşteriler ile satış yapmaktan ziyade onlarla kalıcı bağlar kurmak üzerine gerçekleştirilmektedir. Yani burada öncelikli hedef satış değil, iletişimdir.

“İçerik pazarlamanın ilk örneği 1895 yılında çıkarılan The Furrow Dergisi kabul edilmektedir.”

Bu pazarlama biçimi her ne kadar dijitalleşme ile hayatımıza giren bir kavrammış gibi görünse de aslında uzun yıllardır var olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki tarihçesine bakıldığında, içerik pazarlama örneğinin ilk kez tarım makineleri üreticisi John Deere markasının çıkarmış olduğu The Furrow dergisi olduğu görülmektedir. Çiftçilere yönelik olarak çıkarılan bu dergide, son teknolojik gelişmelerden bahsedilmiş ve çiftçilerin daha verimli tarımsal faaliyetler sürdürebilmeleri amaçlanmıştır. Söz konusu dergi günümüzde ise halen daha faaliyetini sürdürmektedir.

Tüm bu anlattıklarımız gösteriyor ki içerik pazarlaması, bir marka değeri oluşturmak ve potansiyel müşterilerle adeta bir duygusal bağ kurmak için oldukça önemli bir pazarlama yöntemi. Üstelik geleneksel pazarlamaya kıyasla müşterileri devamlı reklama boğup, bir ürünü satın aldırmaya çalışmaktan ziyade onların ilgilerini çekebilmeyi hedeflemesi, dijital mecralarda onu çok daha kolay kullanılabilir kılıyor. Bu da içerik pazarlamasını günümüzde önemli kılan en büyük etmenlerden birini oluşturuyor.

İçerik Pazarlama ve SEO İlişkisine Bir Bakış

Yukarıda da değindiğimiz üzere içerik pazarlama, günümüzde dijitalde var olmak isteyen markaların olmazsa olmaz pazarlama yöntemlerinden biri. E madem öyle, dijital ortamda yaratılan içeriklerin de bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor ki daha fazla kişiye ulaşabilsin değil mi? İşte bunu yapmanın en iyi yöntemini SEO oluşturuyor. Yani Türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyonu!”

SEO, arama motorlarında ücretsiz ve tamamen organik olarak üste çıkma ve trafik elde etmeye yönelik bir süreç. Bir web sitesinin reklamsız olarak aramalarda üst sıraya çıkabilmesi için o web siteye ait içeriklerin başta kaliteli ve özgün olması, sonra da SEO ile uyumlu olması gerekiyor. Çünkü kullanıcılar tarafından bulunamayan içerikler, en büyük  trafik kaynağı olan Google üzerinden ne yazık ki ulaşılabilme şansını kaybediyor. Peki, ne mi yapmalı? Yöntem basit. Öncelikle SEO uyumlu web sitesi tasarlamalı, ardından SEO uyumlu içerikler üretmeye başlamalısınız. Şimdi gelin, izleyeceğiniz adımları tek tek ele alalım! 😊

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarlarken…

Web sitenizi SEO uyumlu hale getirebilmek için elbette ki bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ancak SEO’ya biraz aşina iseniz bu basit birkaç adımı kendiniz de uygulayabilirsiniz.

  • Title Etiketi Kullanın: Sayfa içeriğini tanımlayan anahtar kelimelerden oluşan title etiketi, en önemli SEO bileşenlerinden birini oluşturur. 50 ila 70 karakter aralığında olması gereken bu bileşen, tarayıcı araç çubuğunda, arama sonuçlarında ve sık kullanılanlar başlıklarında görüntülenen içeriktir.
  • URL Yapısını Gözden Geçirin: Sayfanızın URL başlığı basit ve Google tarafından okunabilir olmalıdır. Böylece sayfanız, SEO uyumlu bir biçim kazanacaktır.
  • Meta Açıklamalarını Es Geçmeyin: Google aramalarında başlığın hemen altında yer alan açıklamalar, meta description (meta açıklaması) olarak tabir edilir. SEO için oldukça önemli olan meta description’lar 155 karakteri geçmeyecek şekilde yazılmalı ve tıklanabilirliği artırmak için site içeriğiniz ile ilgili olmalıdır.
  • Başlıklara Dikkat!: Ziyaretçiler nezdinde içeriklerinizin hem daha rahat okunabilir hem de SEO kurallarına uyumlu olmasını istiyorsanız, mutlaka başlık kullanımlarına dikkat etmelisiniz. Bunun için H1, H2, H3 şeklinde ilerleyen başlık etiketlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer ki WordPress tabanlı bir web sitesine sahipseniz bu başlık etiketlerine ulaşmanızın son derece kolay olduğunu da belirtelim.
  • Site İçi Linkleme ve Backlink Yapmaya Özen Gösterin: Sayfanızdaki içeriklerde, okuyucuyu yine sitenizdeki başka bir sayfaya yönlendiren bağlantı linkleri yer alıyor mu? O halde SEO için oldukça önemli bir kriteri yerine getiriyorsunuz demektir. Backlink veya site içi bağlantılar ile içeriğiniz ne kadar fazla bağlantı alıyor ya da bulunduruyorsa, yazınız da bir o kadar fazla görüntüleme alıyor demektir. Bu nedenle okuyucularınıza doğru ve güvenilir bağlantılar sunduğunuzdan emin olmalısınız.

Buraya kadar SEO odaklı bir web sitesine sahip olabilmeniz için gözden geçirmeniz gereken bazı kriterleri açıkladık. Öyleyse gelin, SEO makalesi nasıl yazılır bir de buna göz atalım! 😊

SEO Odaklı İçerik Yaratırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO uyumlu makale yazmak için uygulamanız gereken bazı kriterler vardır. Bunları aşağıda sizin için listeledik;

1. Hedef Kitlelerinizi Belirleyerek Başlayın

Bir e-ticaret sitesine mi sahipsiniz? Belki de bir dijital pazarlama üzerine hizmet sunan bir web siteye sahipsinizdir. Sektörünüz ne olursa olsun, öncelikle markanızı ve hizmetlerinizi gözden geçirerek başlayın. Bu noktada,

  • Ben kimim?
  • Ne satıyorum/sunuyorum?
  • Hizmetlerim neler?
  • Hizmetlerimle kimi ya da kimleri hedefliyorum?

gibi soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Verdiğiniz cevaplar doğrultusunda, potansiyel müşterilerinizi belirlemeniz ve onları nerede bulabileceğinize karar vermeniz de kolaylaşacaktır.

2. Ele Alacağınız Konulara Karar Verin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, onlara hitap edecek içerikler sunabilmeniz için makale konularınızı belirlemeniz gerekiyor. Bu aşamada kitlelerinizin ilgi alanları ile onların neyi daha ilgi çekici bulduğu gibi konular üzerinde yoğunlaşıp, rakiplerinizin neler yaptığını inceleyebilirsiniz.

3. Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Konunuza karar verdikten sonra, yazım aşamasına geçmeden evvel uygulamanız gereken ilk adım ilgili anahtar kelimelerinize karar vermektir. Bunun için ilk hedefiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeler olmalı. Bağlı olduğunuz sektörü düşünerek bu kelime öbekleri üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bitti mi? Elbette ki hayır.

Ardından bulduğunuz bu anahtar kelime üzerine yoğunlaşarak anahtar kelimelerinizi daraltmalısınız. Bunun için bir takım keyword programlarından yararlanabileceğiniz gibi en çok ilgi gören ürün ya da hizmetlerinizi ve hizmetleriniz ile ilgili kullanıcıların Google arama sorgularını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizi de analiz etmeyi ihmal etmemelisiniz.

4. İçeriklerinizin Özgün ve Kaliteli Olmasına Özen Gösterin

Sıra geldi içerikleri yazmaya. Konularınız ve anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra içeriklerinizi kaleme alırken, oldukça titiz davranmalısınız. Konunuz ile ilgili daha evvel yazılmış olan bir içerikten yararlanırken, kelime ve cümlelerinizin aynı olmamasına dikkat etmeli ve kopya içeriklere yer vermemeye çalışmalısınız. Aksi halde Google’dan ceza yemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Öte yandan okuyucuları sıkmayacak, onların ilgisini üst düzeyde tutacak SEO uyumlu başlıklar ile kurgulanmış ve ilgili görseller ile desteklenmiş yazılar her zaman daha fazla kitleye ulaşacaktır. Ayrıca görsel çağında yaşadığımız bu dönemde, Google’ın da çeşitli görseller ve video ile hazırlanan içerikleri dikkate alarak arama sonuçlarında daha fazla gösterdiğini de ekleyelim. 😉

5.İlgi Çekici Başlıklar Kullanın

Son olarak hazırladığınız içeriklerin başlıklarını gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Arama sonuçlarında bulunabilirliği artırmak için her ne kadar SEO uyumlu başlıklar kullanmak önemli olsa da onları merak uyandırıcı şekilde kullanmak da yaratıcılığınıza kalıyor. Örneğin “Dijital Pazarlama Nedir?” başlığı yerine “5 Adımda Dijital Pazarlama Nedir Öğreniyoruz!” başlığı, sanıyoruz ki okuyucularınızın ilgisini daha fazla çekecektir.

Sonuç:

Öyle görünüyor ki içerik pazarlama, bizler dijital dünyanın nimetlerinden yararlanmaya devam ettikçe hayatımızda büyük yer edinecek. Ve şu da bir gerçek ki içerik pazarlama SEO’suz neredeyse düşünülemiyor bile. İçeriklerin SEO uyumlu şekilde yazılması ise Google’da içerik arayan kullanıcılara kendinizi üst sıralarda gösterebilmenizi ve “ben de burada varım!” demenin en organik yollarından biri. Biz de bu yazımızda markanızı, web sayfanızı bu metrik ile uyumlu hale getirebilmek için neler yapmanız gerektiğini tek tek anlattık.

Siz yine de daha profesyonel bir yardım almak istiyorsanız, Sciespo Digital olarak yardıma hazırız! Hemen bize ulaşın, ücretsiz analiz fırsatı ile markanızın dijitaldeki konumunu yeniden yapılandıralım.

Trafiğiniz bol olsun! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın