SEO nedir? SEO neden uygulanır? Nasıl SEO yaparız? şeklinde sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. SEO neden bu kadar önemli sizler için kısaca derledik.

Arama motoru optimizasyonu İngilizce adıyla SEO (Searh Engine Optimization) arama motorlarında üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir çeşit algoritmadır. SEO, işletmenizin organik arama sonuçlarında Google’da yükselerek kolaylıkla bulunmasını hedefler.

SEO, ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Bunları açıklamak gerekirse;

İç SEO: Site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sitesini birbirine uyumlu bağlayarak; arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Buna iç SEO yani site içinde yapılandırılmış SEO uyumu denmektedir.

Arama motorlarına ait örümcekler web sayfanıza eriştiğinde web sitenizi kayıt altına alarak ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar. Web sayfası güncel SEO teknikleriyle düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem dahilinde internet sayfalarınızı kolayca indexleyebilecek ve bu da internet sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır.

İç SEO Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

SEO uyumlu web sitesi yapmak için Google’ın bizden istemiş kriterleri uygulamamız gerekiyor.

 • Web sayfanızın URL bağlantısında, başlık(tittle) alanında ve ‘’Description’’ olarak geçen açıklama alanında anahtar kelimeler kullanılmış olmalı,
 • Resimlerde ALT(Hashtag) etiketleri kullanılmalı,
 • Benzer içerik taşıyan sayfalarda kesinlikle ‘’Canonical’’ etiketlemesi yapılmalı,
 • İç SEO uygulamasında web sitesinde başlık alanı, açıklama alanları ilgili cümlelerle benzetilerek oluşturulmalı,
 • Kullanılan fotoğrafların alt etiketleri doğru tanımlanmalı,
 • Site içeriğin kendine özgün ve benzersiz içerikler ile donatılmalıdır.

Dış SEO: Uygulama biçimi bakımından iç SEO uygulamasından çok daha farklı bir uzmanlık gerektiren Dış SEO, kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılması gereken uygulama şeklidir. Site dışında uygulanan tekniklerde dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edilmediği takdirde siteniz Blacklist dediğimiz geri dönüşü olmayacak şekilde kara listeye girebilir ve siteniz bir daha arama sonuçlarında görüntülenmeyebilir.

Site dışında yapılacak ‘backlink’ çalışmalarıyla web sitenize çıkışlar sağladığınız dış SEO tekniğinde en doğru uygulama, doğal bir biçimde link çıkışları edinmek ve anlamlı kelimeleri tercih ederek sektörünüze hitap edecek kelime varyasyonlarına link çıkışı uygulayarak ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Sayfanızı ziyaret eden doğru kullanıcı, arzu ettiği bilgiyi sayfanızda bularak sitenizde uzun süreler geçirecektir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO kurallarına uygun makale veya içerik yazmak istiyorsanız öncelikle hedeflediğimiz kelime öbeğini belirlemelisiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin dağılımı ise önemlidir. Tüm anahtar kelimeler, tek bir paragrafta yer almamalı, aynı zamanda yazının tamamına eşit oranda yedirilmelidr.

Diğer yandan içeriğinize anahtar kelime ile başlamanız ve ilk paragrafta birkaç kez yer vermeniz de önemlidir. Ayrıca içeriğinizin özgün olmasına ve imla kuralları açısından uygun olmasına da özen göstermelisiniz. Özellikle de imla hatalarıyla dolu anlamsız cümleler içeren yazıları arama motoru algoritmalarının ‘’çöp’’ olarak nitelendireceği unutulmamalıdır.

SEO Yazarları için 6 Kural

SEO yazarları bir web sitesi için oldukça önemlidir. Belirli zaman aralıklarında girilen içerikler, sitenizi potansiyel müşterilere daha kolay tanıtır. Sistematik bir şekilde düzen kurarsanız istediğinizi elde edebilirsiniz.

 • Anahtar Kelime Seçimi

Web sitenize girdiğiniz içerikle Google’ın dikkatini çekmeye hedefliyorsanız anahtar kelimelerinizi doğru seçmelisiniz. Sayfada geçen kelimeleri takip etmeli ve anahtar kelimeler ile sayfanın arasında uyuma özen göstermelisiniz.

 • İnsanların Dikkatini Üzerinize Çekin

Yazılan içeriğin anlattıklarının hedef kitlenize uygun olmasına özen göstermelisiniz. İçeriği ne hakkında yazdığınıza dair fikrinizin olması oldukça önemli. Hedef kitlenize istediğiniz etkiyi verebilmelisiniz.

 • Yazı Karakter Kelime Sayısını Gerektiği Kadar Uzun Tutun

Arama motorlarının algı merkezlerine ulaşmayı hedefliyorsanız içerikleri oldukça uzun tutmalısınız. 100 yazı karakter kelimesi tabi ki de hiç yoktan iyidir. Fakat blog ve makale yazılarınızı 500 ila 600 karakter arasında tutmanızı öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre ise minimum 2 bin kelimelik sayfaların, arama motorlarında daha çok çıkma eğilimi gösterdiğini hatırlatmakta fayda var.

 • İçeriğinizi Sitenize Göre Optimize Edin

  WordPress gibi blog siteleri kullanıyorsanız ücretsiz birçok eklentiye sahip olduğunuzu belirtelim. Sayfa düzenini oluşturmak için bu tarz eklentiler kullanabilirsiniz.
 • İçeriğiniz Üzerinde Çalışın

  SEO yazarlarının en büyük özelliklerinden biri düzenlemektir. Örneğin, paragrafları maksimum 6 satır olacak şekilde yazdığınızdan emin olun. Zira ziyaretçilerinizi uzun paragraf yazılarıyla sıkmak istemezsiniz sanıyoruz.
 • Profesyonel Destek alın

  İyi bir web site optimizasyonu için bir uzmana danışmak şart. uzman ekiplerin yönlendirmeleri doğrultusunda sayfanızı Google algoritmalarına uygun hale getirebilir, içeriklerinizin görünürlüğü ile web site trafiğinizi artırabilirsiniz.

Sciespo Dijital Pazarlama Ajansı olarak uzman ekibimiz ile her daim SEO hizmeti vermeye hazırız. En doğru ve anlaşılır çözümler ile sayfanızı üst sıralara taşımak için hemen bizimle iletişime geçin, pişman olmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın