SEM nedir, SEO ile SEM arasındaki farklar nelerdir masaya yatırıyoruz!

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Sitenizin ücret karşılığında arama motorlarında arama sonuçlarında en üst kısımda gözükmenizi sağlayarak markanızı kolayca tanıtan ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bağlantı reklamlarıdır. Kısaca SEM, internet üzerinden ücretli reklam vermektir. En popüler SEM aracı ise Google Adwords yani yeni adıyla Google Ads’dir. Peki, SEM nasıl kullanılır?

SEM Nasıl Kullanılır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) arama motorlarının reklam verme panelleri üzerinden kullanılabilen reklam verme panelidir. Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının reklam verme panelleri üzerinden müşteriye ulaşmanın ise birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar anahtar kelimeler, hedef kitleler, ilgi alanları, web site hedefleme ve ReMarketing (yeniden pazarlama) gibi işlemlerdir. Böylece kullanıcılar, reklamınızı tıkladıktan sonra satın alma işlemi yapabilir veya sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilirler.

SEM Neden Önemlidir?

SEM, kullanıcıların arama yapması sonucunda direkt olarak kişilerin karşısına çıkma imkanı sağlar. Böylece;

  • Markanızın ürün veya hizmeti ile alakalı arama yapan hedef kitleye doğrudan erişme imkanına sahip olursunuz.
  • Satıcı tarafından alıcıya ulaşmanın en basit ve en kolay yoludur.
  • Alıcı tarafından ise almak istediği hizmet veya ürüne ulaşabilmesinin en kısa yoludur.
  • Sitenizin görünürlüğünü artırarak marka bilinirliği sağlar.
  • Reklam maliyetlerinizi ölçümlendirebilme fırsatı sunar.
  • Hangi arama sonuçlarında görüneceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Google’a Reklam Vermek Ne Kadar?

Google Ads ile reklam vermenin maliyetleri sektörel olarak değişim göstermektedir. Her bir anahtar kelimenin farklı bir ücreti vardır. SEM için ödeyeceğiniz tutarı reklamlar başlamadan önce ya da reklam yayını süresince siz belirlersiniz. Reklamınız gösterildiğinde değil, yalnızca biri reklamınızı tıklarsa ücretlendirilirsiniz. Ödeme seçenekleri ise ülke ve para birimine göre değişir.

Markaların anahtar kelimelerinin oluşturduğu günlük ve aylık hacimlerinin toplamı kadar bir bütçe planlaması önerilir. Ancak markaların insiyatifinde olarak önerilen bütçe planlamasının altında veya üstünde harcama yapabilirler.

Google arama motorunun dışında bir arama motoruna reklam vermek ise firmaya ekstra bir külfet sağlayabilir. Türkiye’de kullanım oranı %85 olan ve dünyada en çok kullanım oranına sahip arama motoru Google’dır.

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) web sitesini optimize etme eylemidir. Web sitenizi optimize ederek organik aranma sonuçlarında üst sıralarda çıkması işlemidir. Ücretli reklam vermeden önce siteniz için SEO optimizasyonu yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir.  

SEM ise tıklama başı maliyeti ile anlık olarak reklamınızın sayfanın en üst kısmında çıkmasını sağlar. Ürün satışı yapmak isteyen, hizmet vermek isteyen, marka bilinirliği (PR) veya belirli bir müşteri kitlesine ulaşmak isteyen herkes için SEM uygun bir pazarlama yöntemidir.

SEO/SEM konusunda destek ve hizmet almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın