En etkili pazarlama yöntemlerinden biri olarak kabul edilen remarketing (Türkçe adı ile yeniden pazarlama), e-ticaret siteleri için vazgeçilmez unsurlardan biri. Yeniden pazarlama nedir, yeniden pazarlama yöntemleri ve remarketing faydaları nelerdir gelin birlikte bakalım!

Pandemi dönemi sebebiyle pek çok firma, e-ticaret siteleri üzerinden satışa yönelmeye başlamışken; haliyle e-ticaret pazarlama yöntemlerinin önemi de bir kez daha ortaya çıkıyor. E-ticarette etkili pazarlama yöntemlerinden biri olarak kabul edilen remarketing yani yeniden pazarlama ise bunlardan biri. Remarketing nedir sorunu yanıtlayacak olursak;

“Yeniden pazarlama, en genel tanımı ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfanızdan ayrıldıktan sonra gezindiği diğer sitelerde reklamınızı gösteren bir yöntemdir.

Yeni bir yöntem olmayan remarketing firmaların pazarlama bütçelerinde büyük öneme sahiptir ve satışa ciddi etkileri bulunmaktadır. Öyleyse biraz da bu pazarlama yönteminin diğer faydalarına göz atalım.

Remarketing Faydaları Nelerdir?

Bu pazarlama yönteminin satışa doğrudan etkisi bulunduğunu söyledik. Remarketing yönteminin diğer faydaları ise şöyle;

 • Kullanıcı davranışları hakkında bilgi sahibi olma şansı elde edersiniz. Bu da doğru reklam stratejisi kurgulamanıza yardımcı olur.
 • Web sitenizdeki ziyaretçi oranlarınızı artırarak web site tıklamalarınızda doğrudan bir artış elde edebilirsiniz.
 • Marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 • Müşteri sadakati kazanabilirsiniz.
 • Ayrıca potansiyel müşterilerinize daima ürün veya hizmetinizi hatırlatma şansı yakalarsınız.

Remarketing Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle remarketing Google Ads ile ayrılmaz bir ikili gibi görünüyor olsa da aslında remarketing için kullanabileceğiniz tek yöntem bu değil. Bu pazarlama yöntemini;

 • E-mail pazarlama,
 • Sosyal medya pazarlama,
 • SEO

gibi alanlarda da kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Remarketing Nasıl Yapılır?

Bu pazarlama yöntemini kullanabilmeniz için öncelikle web sitenizi yapılandırmış olmanız gerekiyor. Web siteniz içerisinde gerekli gördüğünüz sayfa ya da ürün özelinde eklenecek olan kodlar sayesinde, ziyaretçilerinize yeniden ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında yeniden pazarlama kampanyaları üzerinde titizlikle çalışmanız gereken diğer noktalar şunlar;

Hedef belirleme:

Remarketing hedeflerinizi açıkça belirleyin. Örneğin bu pazarlama biçimi ile amacınız satışlarınızı artırmak mı yoksa sitenize trafik çekmek mi? Böylece stratejilerinizi bu doğrultuda planlamanız da kolaylaşacaktır.

Hedef kitleyi bölümleme:

Hedefinizi belirledikten sonraki bir diğer adımınız, hedef kitle seçimi olmalı. Unutmayın ki her yaştan ve cinsiyetten kimse, ürününüz ile ilgilenmiyor olabilir. Bu sebeple, satmak veya öne çıkarmak istediğiniz ürün doğrultusunda sizinle gerçekten ilgilenme potansiyeli olan müşterilere odaklanmalısınız. Böylece daha başarılı bir remarketing yapmış olursunuz.

Reklamları sınırlama:

Remarketing ile temel amacınızı ve ilgili hedef kitlelerinizi belirledikten sonra sıra geldi reklam sınırlamalarına. Reklamlarınızda bir sınırlamaya gitmeniz önemli; çünkü potansiyel müşterilerinizi aynı zamanda bıktırmamanız da gerekiyor. Reklamlarınızın ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda takipçilerinize gösterileceğini belirleyerek, bütçenizi de doğru şekilde yönetme imkanına sahip olabilirsiniz.

Test etme:

Dijital pazarlama yöntemlerinin en güzel yanı, sonuçların ölçümlenebiliyor olması. Remarketing’de de sonuçlarınızı ölçümleyerek, halihazırda oluşturmuş olduğunuz kampanyanın başarısı hakkında bilgi sahibi olabilir, kampanyanızda iyileştirme ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Remarketing Örnekleri Neler?

Yeniden pazarlama örneklerini genel hatlarıyla aşağıda sizin için sıraladık:

a) Ürün hatırlatması:

Remarketing denilince akla ilk gelen yöntemdir diyebiliriz. Sitenizi ziyaret eden ve bir ürünü inceleyip çıkan müşterilerinize uygulanan yöntemdir. Ziyaretçilerinize o an için satın almadığı ürünü, gezdiği tüm sayfalarda gösteren bu sistem ile akılda kalıcılığı artırarak ürünü satın almaya teşvik edebilirsiniz.

b) Sepette ürün hatırlatması:

Müşterilerinizin satın almak üzere sepete ekledikleri ürünler için kullanılan bu yöntem ile satışa yönlendirme gerçekleştirmeniz mümkün.

c) Satış sonrası kampanya:

Ürününüzü satın alan kitlelerinizi sadık müşterilere dönüştürebilmek için uygulayacağınız bu yöntemde, çeşitli indirim kampanyalarından onları haberdar edebilirsiniz.

O halde müşteriniz bol olsun! 😊

1 Comment

 1. Cem

  29/10/2020 at 14:38

  Oldukça detaylı ve öğretici bir analiz olmuş elinize sağlık.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın