SEO kavramında büyük öneme sahip meta description Türkçe karşılığı ile meta açıklaması kavramını, tüm detaylarıyla öğrenmeye hazır mısınız?

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz, muhakkak meta kavramını duymuşsunuzdur. Peki, SEO’da oldukça önemli bir yere sahip olan meta açıklaması nedir biliyor musunuz? Web siteye ziyaretçi çekmenin en doğal yöntemi olan meta açıklaması, Google’da web site URL’inizin altında yer alan açıklama kısmıdır. Sayfanız ile ilgili bilgiler içeren ve ziyaretçilere sayfa hakkında kısa bir özet sunan bu açıklama bölümü, aynı zamanda ziyaretçileri müşterilere dönüştürmenin en hakiki yollarından biridir. Bir meta açıklaması nasıl yapılır dersiniz? Gelin, birlikte bakalım! 😊

Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Açıklama metinlerinin yazım amacı, arama yapan kullanıcıları web siteye çekmek ise o halde mutlaka uygulamanız gereken kriterler olduğunu hatırlatalım. Bunları aşağıda detaylıca listeledik;

1. İlgi Çekici ve Harekete Geçirici Açıklamalar Hazırlayın

Meta description’larınızı hazırlarken, arama motoru pazarlamasına yönelik bir hizmet verdiğinizi unutmamalısınız. Bu sebeple, içeriğiniz için önemli olan anahtar kelimelere de yer vererek potansiyel müşterileriniz için hem okunabilir hem de ilgi çekici bir açıklama metni hazırlamalısınız. Böylece sayfanızdaki tıklanma oranınızı artırma şansı elde ederken, ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürme fırsatını da atlamamış olursunuz.

Diğer yandan şunu da bilmenizde fayda var. İlgili içeriğiniz ne ise mutlaka o içeriğe uygun bir açıklama hazırlamaya özen gösterin. Aksi halde alakasız açıklamaya sahip olan veya ziyaretçilerin yanılmasına sebep olan açıklamalar, sayfanızın bir daha tıklanmamasına neden olacaktır.

2. Aynı İçeriği Tüm Sayfalarda Kullanmayın

Meta açıklamalarınızı, tüm sayfalarda aynı olacak şekilde kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bilmelisiniz ki bu tutumunuz, Google’ın gözünden kaçmayacak ve yüksek olasılıkla da sizi cezalandıracaktır. Zaten başta da belirttiğimiz gibi başlık etiketinizin konusu ne ise o konuya uygun bir açıklama hazırlamanızın, tıklanma oranınıza etki eden en kilit noktalardan birini oluşturduğunu unutmamalısınız.

3. Anahtar Kelimelere Yer Verin

Meta açıklamalarınızı hazırlarken, web sayfası içeriğiniz doğrultusunda anahtar kelimelere de yer vermelisiniz. Bu, SEO anlamında hem sitenize yarar sağlayacak hem de okuyucuya sayfanızın değerini gösterecektir. Öte yandan anahtar kelime kullanımında dikkat etmeniz gereken bir husus var ki o da en fazla 2 anahtar kelime tekrarı yapmak. Aynı anahtar kelime kullanımına açıklamanız içerisinde sıkça yer vermek, SPAM algısı yaratacağı için içeriğinizin gösterilmesini engelleyecektir.

4. Meta Keyword Kullanımına Dikkat Edin

Bu kısmı anlatmadan evvel meta keywords nedir konusuna açıklık getirelim istiyoruz. Meta keywords’ler, web sayfalarının kaynak kodları içerisinde bulunan, sayfanızdaki anahtar kelimelerinizi belirttiğiniz etiketlerdir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılan bu yöntem, artık işe yaramamaktadır. Öyle ki Google, son yayınladığı güncellemede meta keyword’lerin kötüye kullanımı ve ziyaretçilerin aradığını kendilerine vermemesi hususundaki şikayetleri nedeniyle bir karara vararak, meta keyword kullanımının artık etkili olmayacağını duyurdu.

Meta keyword kullanımı ile sahte tıklama alan fakat istenileni sunmayan web sitelerinin SPAM’lanacağı bilgisi ise site sahiplerini oldukça korkutan bir durum. Bu nedenle sizin de description etiketlerine yer verirken, bu hususu göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneriyoruz.

Meta Açıklaması Kaç Karakter Olmalıdır?

En merak edilen konulardan biri de “meta description uzunluğu kaç karakter olmalıdır?” sorusu hakkında. Onu da dilerseniz şöyle açıklayalım; Google, bir meta açıklaması için kaç karakter görüntüleyeceğini ve bilgileri alıp almayacağını devamlı test eder. Cihaz kullanımına bağlı olarak değişen görüntüleme, masaüstü için 300 karakter iken; mobil için 200 ila 250 karakter arasıdır. Ancak uygun olan karakter uzunluğunun, 150-160 arasında olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bunun sebebi ise şüphesiz ki arama motorlarının söz konusu karakterden daha fazla gösterimi ne zaman yapacağının kestirilememesi. O nedenle siz siz olun, meta description’larınızı 160 karakterden fazla tutmayın, bizden söylemesi!

Meta Açıklaması Google Sıralamalarında Etkili midir?

Son olarak Google’ın, meta açıklamalarının sıralama hususunda bir etkisi olmadığını açıkça dile getirdiğini belirtelim. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi meta açıklamaları, siteye ziyaretçi çekebilmek adına büyük önem taşıyor. Web siteniz ile ilgili ne kadar alakalı bir meta açıklaması hazırlarsanız, keşfedilme ve tıklanma oranlarınız da o kadar fazla olacaktır. Bu noktada önemli olan, kaliteli bir açıklama metnine yer vermek ve sorgulara tam anlamıyla cevap verebilen bir site olmak. Bu başarıyı yakaladığınız takdirde, sıralamalarda organik anlamda zaten üste çıktığınızı göreceksiniz.

SEO ile ilgili çok daha fazla bilgi ve yeni gelişmeler için Sciespo Digital’i takip etmeye devam edin! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın