Influencer sözcüğü, dijital pazarlamada sıkça duymaya başladığımız bir terim. Peki ya micro influencer marketing? Sciespo Digital olarak, popüler sosyal medya hesaplarından daha etkili oldukları düşünülen micro influencer’ları yakın merceğe aldık.

Influencer marketing, günümüz markalarının pazarlama tekniklerinde bolca tercih ettiği bir yöntem. Ağızdan ağıza pazarlamanın dijital versiyonu olarak kabul edilen influencer pazarlama, markanın bilinirliğini artırmada büyük katkı sağlıyor. Influencer olarak adlandırılan kimseler tarafından, sosyal medya platformları üzerinden ürün tanıtımlarının gerçekleştiği bu pazarlama yöntemi cazip görünse de markalar adına oldukça maliyetli olabiliyor.

En az 10 bin ve üzeri takipçisi bulunan ve macro influencer olarak adlandırılan bu kimseler, genellikle tanınmış ve ünlü kişiler olduğundan aldıkları bütçeler de aynı oranda fazla oluyor. Micro influencer’lar ise tam bu noktada devreye giriyor. Macro influencer’lara göre çok daha az takipçisi bulunan micro influencer’lar hem daha ucuz marka işbirliklerine imza atıyor hem de ürün tanıtımlarında takipçilerinden daha fazla etkileşim alıyor.

Micro Influencer’ların, Macro Influencer’lardan Farkı Nedir?

Dilerseniz önce “micro influencer ne demek?” ve “kimler micro influencer olarak tabir ediliyor?” bunu açıklayarak başlayalım. Influencer’lara nazaran sosyal medyadaki takipçi sayıları bin ila 10 bin arasında olan, sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve takipçilerinin attığı yorum ve mesajlara cevap vererek daima onlarla etkileşimde kalmayı başaran kişiler, micro influencer olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak özellikleri;

 • Belli konulara odaklanarak içerik paylaşmayı tercih ederler. Bunlar; güzellik, moda, sağlık ya da spor alanları olabilir.
 • Odaklandıkları konular ve uzmanlık alanları neticesinde takipçi kitleleri de daha niştir.
 • Etkileşim oranları, takipçi sayılarıyla ters orantılıdır. Çünkü onlarla düzenli iletişimde kalmayı tercih ederler.
 • Takipçileriyle kurdukları iletişim neticesinde daha samimi ve güvenilir algılanırlar.
 • Kullanmadıkları bir ürünü tavsiye etmezler. Bu sebeple, tanıttıkları ürünler ile yakın bir bağ kurarlar.
 • Daha düşük bütçeli tanıtımlara imza atarlar.

Macro influencer’lar ise yukarıda sıraladığımız tüm bu maddelerin tam aksi özelliklere sahip olan kişilerdir. Yine de genel hatlarıyla listelemek gerekirse;

 • Takipçi sayılarının geniş olmasıyla dikkat çekerler. Öyle ki 50 bin ila 1 milyon arasında değişiklik gösterebilmektedir.
 • Bu geniş takipçi sayılarının bir kısmı sahte takipçilerden oluşabilmektedir.
 • Aynı anda pek çok konuda ürün tanıtımı yapabilirler. Bu sebeple tek bir konuda uzmanlık alanları olduğunu söylemek zordur.
 • Ayrıca bu kimseler, TV ekranlarında da zaman zaman görebileceğimiz tanınmış kimselerdir. Bu sebeple tüm marka işbirliklerinden aldıkları miktar da büyüktür.

Gördüğünüz gibi bu iki etkileyici kitlesinin birbirlerinden en büyük farkı, hitap ettikleri kitleler ve etkileşim oranlarıdır.

Markalar Neden Micro Influencer Pazarlamaya Yönelmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere birbirlerinden farklarını açıkladığımız iki influencer çeşidi var. Mantıklı olanın, takipçisi daha fazla olan macro influencer’lara yönelmek olduğu düşünülse de kitlelerin artık tanınmış influencer’ları çok da dikkate almadığını belirtmekte yarar var. Çünkü pek çok konuda ürün tanıtımı gerçekleştiren ve adeta takipçilerini tanıtım bombardımanına tutan macro influencer’lar, artık takipçilere güvenilir gelmiyor.

Öte yandan influencer marketing hedefiniz, ürününüzle ilgilenebilecek takipçilere ulaşmak ise yine macro influencer’lara yönelmemeniz gerekiyor. Gün içerisinde sık içerik paylaşan macro influencer’lar, ürünlerinizin hedef kitleler tarafından fark edilememesine neden oluyor. Bu da aslında harcadığınız çaba ve bütçenin boşa gitmesi anlamına geliyor. İşte bu yüzden size, micro influencer pazarlama diyoruz. Bu sayede;

 • İçerikleriniz, belirlediğiniz niş hedef kitle tarafından fark ediliyor,
 • Tüketiciler, ürünleriniz ile ilgili akıllarına takılabilecek her konuyu rahatlıkla micro influencer’lara danışabiliyor,
 • Micro influencer’lar, samimi olmaları sebebiyle ürün satın alımlarında daha fazla etkili oluyor,
 • Bu durum ayrıca markanızın da samimi algılanmasını sağlıyor,
 • Üstelik çok daha cüzi rakamlar ile tanıtım yapmanıza yardımcı oluyor.

Diğer taraftan konu ile ilgili yapılan tüketici davranışı araştırmaları da micro influencer’ların ürün tanıtım ve satışında fark edilir düzeyde öne çıktığını söylüyor. Öyle ki 2021 ve sonrasında etkili olması beklenen dijital trendler arasında da micro influencer pazarlamanın yer aldığını söylemeden geçmeyelim. O halde işletmeniz için en uygun micro influencer’ları nerede bulacağınıza öğrenmeye ne dersiniz?

İşletmeler Doğru Micro Influencer’ları Nasıl Bulabilir?

İşletmenizin tanıtımı için micro influencer arayışı içerisindeyseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıda açıklayacağımız maddeler size yardımcı olabilir;

1.Hedef Kitlelerinizi Belirleyin

Öncelikle hedef kitleleriniz kimler, bunları belirleyerek başlayın. Sonrasında kitlelerinizin demografik özellikleri ile yaş, cinsiyet, meslek ve hobilerini öğrenin ve ardından sosyal medyada takip edebilecekleri hesaplara odaklanın.

2.Hashtag Araştırması Yapın

Anahtar kelimelerinizi içeren hashtaglere odaklanarak, hangi popüler sayfaların bu hashtagler özelinde paylaşım yaptıklarını araştırabilirsiniz.

3.Blog Yazarlarına Odaklanın

Hedef kitlenize yönelik blog yazıları paylaşan kişileri bulmaya çalışın. Bu kişilerin sosyal medyada da muhtemelen etkili takipçileri var ve bir influencer pazarlama kampanyası oluşturmak için işbirliklerine açık olacaklar.

İşletmeniz için ideal micro influencer’lara ulaştığınızda ise paylaşımlarının kaliteli ve etkili olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde takipçiler ile etkileşim zayıf kalacağından, pazarlamanız da hüsranla sonuçlanacaktır. Şunu söyleyebiliriz ki kim olduklarını bilen ve kitlelerine ilgilendikleri ürünü bir hikaye anlatısı ile verebilen mikro influencer’lar, sizi başarıya taşıyacak olan etkileyici unsurlar olacaklardır.

Başarılı influencer pazarlaması için bir uzmandan yardım almak isterseniz, Sciespo Digital olarak buradayız. 😉 Yeni yazılar için takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın