Geleneksel pazarlama yerini dijitale bıraktıkça, dijital ajanslar  önemini korumaya devam ediyor. Öyleyse gelin, dijital pazarlama ajansı işletmelere ne gibi faydalar sunuyor birlikte bakalım.

Dijital pazarlama, günümüz işletmeleri için son derece mühim. Öyle ki dünyanın en büyük markaları bile bugün, pazarlama stratejileri arasına TV reklamları gibi geleneksel pazarlama yöntemlerini dahil etmemeye başladı. Dijital bu kadar önemli bir konumdayken, dijital reklam ajanslarına olan ilgi de her geçen gün artıyor. Bazı firmalar, dijital çözümler için kendi bünyesinde ekipler kurmayı tercih etse de işletmeler açısından bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmak, pek çok avantajı beraberinde getiriyor.

Sciespo Digital olarak tüm bu avantajları biz de tek tek ele aldık. Ancak öncesinde “dijital ajans nedir, ne iş yapar?” konusuna açıklık getirmeye ne dersiniz? 😊

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital reklam ajansları, kendileriyle çalışmayı tercih eden markalara, tüm dijitaldeki iş çözümleri adına hizmet veren ajanslardır. Bu bağlamda markaların;

  • Sosyal medya
  • Web site ve mobil arayüz tasarımı
  • Google reklamları
  • SEO

gibi pek çok dijital stratejilerden sorumlulardır. Markaların sosyal mecralarda bilinir olmalarına yardımcı olan bu ajanslar, ayrıca işletmelerin satışlarından kar elde etmelerine de büyük katkı sağlar. Peki bu ajansların, markalara başka ne gibi faydaları var dersiniz? Onları da şöyle sıralayalım!

Dijital Pazarlama Ajanslarının Faydaları Nelerdir?

6 maddede işletmelerin neden dijital pazarlama ajanslarıyla çalışmasının gerektiğini şöyle açıkladık;

1.Uzmanlarla Çalışma Fırsatı Sunarlar

İş kolu ne olursa olsun işinin ehli uzmanlarla çalışıyor olmanın verdiği güven bir başka değil mi? İşte dijital reklam ajansları da işletmelere tam olarak bunu vadediyor. Bir dijital pazarlama ajansı bünyesinde yer alan bu uzmanlar, her gün pek çok farklı proje ile çalışabilirken iyi ya da kötü senaryolara ise oldukça hazırlıklılar. Son derece tecrübeli bu çalışanlar, işletmelerin yaşayabilecekleri tüm olası sorunları da hızlıca çözüme kavuşturabilecek bilgiye sahipler.

“Efektif bir pazarlama kampanyası için sosyal medya, Google ücretli reklamlar ve SEO gibi alanlarda tecrübe sahibi olmak gerekir!”

Diğer taraftan bir dijital pazarlama kampanyası oluşturabilmek için birden fazla içerik türü hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü kampanya içeriğinin temellerini oluşturan resim, grafik ve ses gibi detaylar doğru şekilde planlandığında, kampanya başarısı da öne çıkıyor. Bu nedenle efektif bir pazarlama kampanyası için sosyal medya, Google ücretli reklamlar ve SEO gibi alanlarda da tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Dijital pazarlama ajansları ise tüm bunları tasarlayan ve üreten yaratıcı bir ekibi bünyesinde zaten barındırıyor.

2.Tüm Dijital Araçlara Sahiplerdir

Biliyoruz ki dijital pazarlama kampanyaları için pek çok araç kullanılıyor. Bunlardan biri, blog ve kategori yazılarının hazırlanmasında büyük öneme sahip olan anahtar kelime bulucu programıyken; bir diğeri ise sosyal medya içeriklerinin planlanması ve raporlarının alınabilmesini sağlayan bir tool olabilir. Bu araçların çoğu tek seferlik veya yıllık ödeme planlarına sahipken neden işletmeler kendileri ödemek zorunda kalsın ki?

Dijital pazarlama ajansları, bu gibi araçlara zaten sahipler. Ayrıca ellerinde birden fazla marka bulunduğu için sıklıkla da kullanıyorlar. Dolayısıyla işletmeleri de kimi zaman kullanması zahmetli olabilen bu pahalı programları satın alma derdinden kurtarıyorlar.

3.Farklı Perspektifler ve Yaratıcı Fikirler Üretebilirler

Bazen marka için son derece önemli olabilecek bir kampanya konusunda işletme sahipleri, doğru pazarlama yöntemine kendileri karar veremeyebiliyorlar. Hani bir kalıp vardır ya “bir bilene danışmak” diye. Heh, işte dijital pazarlama ajansları da tam olarak bu konuda markaların imdadına yetişen kahramanlardan biri. Şöyle ki dijital pazarlama ajansları, neredeyse her gün bu gibi konularda çalışmalar yaptığı için olayları daha farklı yorumlayabiliyorlar. Üstelik işleri daima “yaratıcı” fikirler üretmek!

4.İşletme Sahiplerine Zaman Yaratırlar

Ajansların, işletmelerden daha fazla zamanı var. Hele de dijital pazarlama söz konusu ise markalar için planlayacakları tüm hedef aksiyonlar için yaratacakları zamanları çok… Zaten tüm işlerinin de markalara bu yönde hizmet vermek olduğunu düşünürsek, bir markanın kendi başına tasarlayacağı pazarlama hedeflerine ayıracağı zamandan çok daha kısa sürede hizmet verdiklerini söyleyebiliriz. Bunun sonucunda ne mi oluyor? İşletme sahipleri, detaylara kafa yormadan ve sorunlar üzerinde oturup kafa patlatmadan kolaylıkla kendi işlerine odaklanabiliyor. Markalara zaman yaratılmış oluyor.

5.Bütçe Yönetimine Yardımcı Olurlar

Zaman zaman markalar, pazarlama faaliyetlerinde yoğun dönemlerden geçebiliyor. Bu esnada çalışanların izinleriydi, yan haklarıydı derken yapılan harcamalar tavan fiyatları bulabiliyor. Oysa ki ajanslar, tüm bu sorunlara aldırış etmeksizin net ücretler ile hizmet sunuyor.

Markanın beklentisi üzerine işleri önceliklendirebilen ajanslar, en yoğun haftalarda ekiplerini işleri bitirmeye adıyor. Böylece baştan anlaşılan net ücretler ile maksimum düzeyde performans kazanımı sağlanıyor.

6.Ölçülebilir Sonuçlar Sunarlar

Son olarak ölçülebilir sonuçlardan bahsedelim. Sanıyoruz ki her marka aylık, yıllık veya haftalık bazdaki pazarlama faaliyetlerinin sonucunu öğrenmek ister. Peki ama nasıl? Tabii ki dijital reklam ajansları sayesinde!

Bir ajansla çalışan marka, dijitalde atmış olduğu her adımın sonuçlarından mutlaka haberdar ediliyor. Eksikleri, yanlışları, doğruları ve başarıları hakkında bilgi sahibi olan marka, yol göstericisi ajansı ile birlikte doğru hedeflemeler ile aksiyon alıyor. Böylece başarılı sonuçlar, kaçınılmaz oluyor.

Bir Dijital Pazarlama Ajansıyla Çalışmaya Başlamadan Önce…

Buraya kadar bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanın faydalarından bahsettik. Şimdi bir de dilerseniz, doğru ajansın nasıl seçilebileceğine kısaca bir göz atalım;

  • Öncelikle işletmeler amaç ve hedeflerini iyi belirlemiş olmalıdırlar. Ne istediğini anlatabilen markalara ajanslar, daha faydalı bir hizmet sunacaklardır.
  • Bütçeler net olarak belirlenmiş olmalıdır. Böylece bütçe doğrultusunda hangi ajansın kendilerine daha uygun olduklarına karar vermeleri de kolaylaşacaktır.
  • Ajansın güvenilirliği önemlidir. Bu sebeple söz konusu ajansın daha evvel yaptığı birkaç iş incelenmeli, hangi alanlarda hizmet verdiği ve ne tür başarılara imza attığı araştırılmış olmalıdır.
  • Çalışılacak olan ekip yakından tanınmalıdır. Böylece işletmeler, her defasında kiminle, nasıl muhatap olması gerektiğini iyi bileceklerdir.
  • Transparan olmaya özen gösterilmelidir. Markalar beklentilerini, mutluluklarını, endişelerini ve üzüntülerini açıkça dile getirdiği takdirde ajanslar ile sağladıkları iletişim ve güven bağı da aynı oranda perçinleşecektir.

Temiz, şeffaf ve alanında uzman bir ekiple çalışmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Unutmayın ki yalnızca bir tık kadar uzağınızdayız.😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın