Post paylaşımı yaparken, sosyal medya etkileşim saatlerini yakalamak işletmeler için daima önem taşıyor. Biz de tüm dünyada Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olan Instagram etkileşim saatlerini, sizin için araştırdık.

Sosyal medya bugün, elimiz kolumuz… Böylesine önemli bir platformda yer alırken özellikle de işletmelerin bazı parametreleri göz önünde bulundurması gerekiyor. Paylaşım saati ve günü ise bunların başında geliyor. Çünkü biliyoruz ki doğru zaman aralığında paylaşım yapmak hem gönderilerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor hem de etkileşimi artırıyor. Peki, tüm dünyada en fazla indirilen sosyal medya uygulaması olan Instagram paylaşım saatleri ve günleri bize neler söylüyor dersiniz? İşte sizin için araştırdığımız Instagram etkileşim saatleri 2020 raporu…

Instagram Paylaşımlarında Günün Önemi

Sosyal medya paylaşım saatleri 2020 raporları incelendiğinde, yalnızca saat değil paylaşım günlerinin de önemli olduğu ortaya çıkıyor. Öyle ki aynı saat diliminde olduğu halde kimi içeriklerin daha fazla beğeni ve takipçi etkileşimi aldığına muhakkak şahit olmuşsunuzdur. İşte bunun sebebi aslında doğru paylaşım günlerini yakalayabilmekte saklı. Ancak instagram paylaşımlarında şunu da unutmamak da fayda var. Sahip olduğunuz sektör, paylaşım günlerinizi etkileyebilir. Araştırma sonuçları ise;

 • Seyahat, turizm ve gıda sektörü için Cuma günlerini,
 • Medya ve eğlence sektörü için Salı ve Perşembe günlerini,
 • Perakende sektörü için Salı, Perşembe ve Cuma günlerini,
 • Profesyonel hizmetler için Salı, Çarşamba ve Cuma günlerini,
 • E-ticaret sektörü için Perşembe günlerini,
 • Sağlık hizmetleri için Çarşamba ve Pazar günlerini,
 • Güzellik sektörü için Perşembe ve Cuma günlerini,
 • Teknoloji sektörü için Pazartesi ve Salı günlerini,
 • Eğitim sektörü için ise Perşembe günlerini,

en çok etkileşim alan günler olarak gösteriyor. Siz de yukarıda sıraladığımız sektörler bazında kendi işletmenizi düşünüp, sizin için en uygun paylaşım gününe karar verebilirsiniz.

Instagram Yoğunluk Saatleri Neler?

Pek çok 2020 araştırması, Instagram’ın yoğun olarak kullanıldığı zaman dilimini hafta içi sabah 11:00 ile 14:00 arası olarak gösteriyor. Buna karşılık en kötü zaman dilimini ise sabah 06:00 ile 08:00 arası ile hafta sonları yapılan paylaşımların olduğunu söylüyor.

Ayrıca 24.000 Instagram hesabının analiz edilerek ulaşıldığı bir araştırma sonucuna göre ise Çarşamba ile Cuma günleri saat 11:00 ile 13:00 arası, en ideal paylaşım saat dilimi olarak kabul ediliyor. Ek olarak Çarşamba günleri saat 14:00 ile 15:00 arası da paylaşım saati için uygun olduğu sonucuna varılıyor.

Sektörel Bazda Doğru Instagram Paylaşım Saatleri Neler?

Instagram paylaşımlarında doğru zaman dilimini elbette ki sektörel bazda hazırlayan bazı çalışmalar da var. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde sektörler arası doğru paylaşım saatleri;

 • Seyahat, turizm ve gıda sektörü için sabah 09:00 ve 13:00 saatleri,
 • Medya ve eğlence sektörü için öğlen 12:00 ve 15:00 saatleri,
 • Gıda ve perakende sektörü için öğlen 12:00 saatleri,
 • Profesyonel hizmet sektörü için sabah 09:00 ile 10:00 saatleri arası,
 • E-ticaret sektörü için akşamüzeri 16:00 ile 21:00 saatleri arası,
 • Sağlık hizmetleri için sabah 09:00 saatleri,
 • Güzellik sektörü için öğlen 13:00 ile 15:00 saatleri arası,
 • Teknoloji sektörü için öğlen 14:00 ve
 • Son olarak eğitim sektörü içinse akşamüzeri 16:00 ile 17:00 saatleri arası

olarak ifade ediliyor.

Instagram Paylaşım Saatine Nasıl Karar Vermelisiniz?

Yukarıda açıkladığımız veriler neticesinde siz de Instagram paylaşım saatinize karar verebilirsiniz. Ancak, paylaşımlarınızın içeriğini ve paylaşım amacınızı da belirlemeniz de yarar var. Misal, satış odaklı içeriklerin hafta sonları ilgi görmeyeceğini hatırlatalım. İnsanların, iş yorgunluğunu üzerlerinden attıkları hafta sonlarında doğru etkileşim için lifestyle içerikler paylaşmanız yararlı olabilir.

Öte yandan içeriklerinizin paylaşım saatleri için kendiniz de bir ölçümleme yapabilir ya da Instagram işletme hesabında sunulan istatistikleri inceleyerek sizin için en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

“Bu bana yetmez, benim daha detaylı bir analize ihtiyacım var.” diyorsanız da sizi bizimle bir çay içmeye davet ediyoruz. Alanında uzman kadromuz ile sosyal medya postlarından en yüksek verimi almak için sadece bir tık uzağınızdayız.

Dijital çözüm ortağınız Sciespo, daima yanınızda!😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın