Kim ne derse desin Kasım ayı demek, alışveriş demek! Buna bir de tüm dünyada kutlanan Black Friday indirimleri eklendi mi insanları durdurabilene aşk olsun. Sahi, nedir bu Black Friday çılgınlığı?

Kasım ayı indirimleri dolu dizgin devam ederken; insanlar çoktan “black friday ne zaman?” , “black friday indirimleri 2020” ve “black fridayde ne alınır?” gibi soruları aratmaya başladılar. Türkçe anlamı “Kara Cuma” olan Black Friday, bizde barındırdığı olumsuz anlamlar nedeniyle ise “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma”, “Süper Cuma”, “Bereketli Cuma” gibi isimlerle anılıyor. Öyle ki Google aramalarında “Efsane Cuma” kullanımı, Black Friday’i sollamış durumda. Peki, böylesine büyük bir ilgiyle karşılanan Black Friday nedir dersiniz?

Black Friday Hikayesi Nereden Geliyor?

Tüm dünyada Kasım ayında kutlanan Black Friday’in geçmişi, 1960’lara dayanıyor. Tarihte ilk defa o yıllardaki gazetelerde bu isimle bahsedilen gün, Amerika’nın Philadelphia eyaletinde yaşanan yoğun alışveriş ve trafiği ifade ediyor. Günümüzde olumlu anlamlar barındıran Kara Cuma, yine Amerika’da Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma’ya denk gelen günde kutlanıyor. Noel alışverişinin başlangıcı kabul edilen Cuma günü, mağazaların ellerindeki stokları eritebilmek için uyguladığı büyük indirimlerin olduğu bir gün olarak biliniyor.

Bir rivayete göre ise 1930’lu yıllarda esnaflar, Noel alışveriş sezonunun denk geldiği Cuma gününde dükkanlarının kepenklerini güneş ağarmadan açar, güneş batana kadar da insanlar rahatça indirimli alışveriş yapabilsinler diye kapatmazlarmış. “Kara” kelimesindeki vurgu da buradan gelmekteymiş. Günümüz büyük mağazalarının dahi aynı geleneği sürdürüp müşterilerine mağaza kapılarını daha erken açtığı Black Friday, bu yıl ise Covid-19 sebebiyle daha çok online’da müşterilerini bekliyor olacak.

Black Friday 2020 Ne Zaman?

Kara Cuma nedir tarihçesi konularına değinmişken, ülkemizde bu günün ne zaman kutlanacağını da belirtelim. Efsane Cuma’nın Türkiye’de, 27 Kasım Cuma günü kutlanması bekleniyor. Hepsiburada ve Trendyol gibi e-ticaret siteleri ise indirimlerin başlayacağı tarihleri erkenden duyurdu. Buna göre indirimler 5 ila 2 gün öncesinden başlıyor olacak.

İndirimler konusunda siz ne düşünüyorsunuz, sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz yoksa umursamayanlardan mı bilemiyoruz. Ancak biz, 2019 verilerine bir değinmeden geçmeyelim istedik.

Black Friday 2019 Verileri Ne Söylüyor?

Black Friday 2019 yılı alışveriş raporları incelendiğinde, Türkiye’de ilginin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz. Related Digital’in hazırlayıp yayınladığı veriler ise şöyle;

  • Toplam satın alınan ürün adedi 2.265.642 olarak kayıtlara geçti.
  • En çok sipariş verilen saat aralığı 00:00 ile 01:00 olarak belirlendi.
  • En çok sipariş veren yaş aralığının 22-34 yaşları olduğu gözlemlendi.
  • Ziyaretçilerin %75’i, mobilden satın alım yaparken; %60’ı ise bilgisayar üzerinden satış gerçekleştirdi.
  • En fazla ciro; giyim & kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu & aksesuarları, beyaz eşya & küçük ev aletleri ile bilgisayar & aksesuarları kategorilerinde oldu.
  • Toplam e-posta kampanya sayısı 1220 adet iken; geri dönüş oranı ise %3,1 düzeylerinde seyretti.
  • En çok kullanılan kampanya isimleri ise Efsane Cuma, Black Friday, Muhteşem Cuma, Süper Cuma ve Beklenen Cuma oldu.

Tüm bu veriler göz önüne alındığında Türkiye’de Efsane Cuma’ya duyulan ilginin epey fazla olduğunu söylemek mümkün. Geçen yıl alışveriş deneyimlerinde mağazaların da etkili olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yıl ilginin nasıl olacağı merak konusu. Ancak sanıyoruz ki geride bıraktığımız 11.11 indirimlerinde olduğu gibi yine markalar ve e-ticaret platformları için yoğun ve bol kazançlı bir dönem olacak. Siz ne dersiniz? 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın