E-ihracat nedir, avantajları nelerdir, e-ihracat nasıl yapılır gibi tüm bilinmeyenleri açıklıyoruz!

E-İhracat ifadesini kısaca özetlemek gerekirse; mağazanızdaki ürünleri, yurt dışındaki müşterilerinize internetten üzerinden satmak anlamına gelmektedir. Klasik ihracattan daha farklı parametlere sahip olan e-ihracat, günümüz dijitalleşen dünyasında da sıklıkla tercih edilmektedir. Peki e-ihracatı avantajlı kılan özellikler nelerdir dersiniz?

E-İhracatın Avantajları Nelerdir?

  • Yatırım maliyetleri daha azdır.
  • Banka teminatına gerek duyulmaksızın, ödeme esnasında online ödeme kuruluşlarıyla anlaşma yapabilmeyi mümkün kılar.
  • Ayrıca dünyanın farklı yerlerinden müşteri kalkıp mağazanıza gelemeyeceğinden, ürünlerinizi bir internet sitesinde sergilemek çok daha kolaydır.
  • Hedef pazara ulaşması çok daha kolaydır.
  • Ürünler için uyumluluk belgesi veya sertifika zorunluluğu bulunmaz.
  • Başka ülkelerden milyonlarca müşteriye ulaşma potansiyeli oldukça fazladır.
  • Ekonomik dalgalanmalardan minimum düzeyde etkilenirken, döviz kuru farklarından olumsuz etkilenme söz konusu değildir.
  • E-ihracat ile devlet teşvikinden yararlanılabilmektedir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracatı iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Her iki yöntemi sizler için detaylı olarak aşağıda derledik;

a)E-ihracat Sitelerinde Satış Yapmak

E-ihracata yeni başlayanlar için bu yöntem oldukça masrafsız, hızlı ve kolay bir yöntemdir. Türkiye’de e-ticaret yaparken satış yaptığınız Hepsiburada, Gittigidiyor ve N11 gibi sitelerin muadilleri yurt dışında hayal edemeyeceğimiz kadar daha büyükler. Dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği Ebay ve Amazon gibi gibi sitelerde satış yaparak döviz kazanmak için yapmanız gereken tek şey, bu sitelerde bir satıcı hesabı açmak. Yani siteye satıcı olarak kaydolmak. Ardından ürünlerinizi yükleyerek satış yani e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz.

b)Bir Web Sitesi Açarak E-ihracat yapmak

Kendi web siteniz üzerinden bunu başarabilmek size kesinlikle büyük prestij kazandıracaktır. Bir web sitesi kurumsal kimliğinizi yansıtma fırsatı verir. Vizyon ve misyonunuzu grafik ve sloganlar ile özgürce sergileyebilirsiniz. Fakat bir website sahibi olmak ne yazık ki kolay bir iş değil ve birçok zorluğu ve masrafı beraberinde getiriyor. bunun için öncelikle yapmanız gerekenler;

  • Arama motorlarında görünürlüğünüz arttırmak için profesyonel SEO çalışmasına yaptırmak
  • Google Ads, Facebook gibi platformlarda ücretli reklam vermek

Sciespo dijital pazarlama ajansı olarak uzman ekibimizden destek alabilir, e-ihracat sitenizi en iyi şekilde yapılandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın