Yılı bitirmeye çok az kalmışken 2020’nin enlerini hatırlamaya ne dersiniz?

Kimilerine göre lanetli bir yıl olan 2020’yi uğurlamaya sadece 1 gün kaldı. Bu yıl, öyle büyük sürprizlerle geldi ki “daha başımıza ne gelecek acaba?” diye düşünmekten kendimizi alamadık. Diliyoruz ki 2021 herkes için çok daha sağlıklı ve umut dolu bir yıl olur. Yeni bir yılı karşılamaya çok az kalmışken, 2020 hayatımızda neleri değiştirdi, en çok hangi konuyu aradık, kimleri en çok merak ettik, kimlere çok güldük ve kimleri en çok dinledik bir hatırlayalım istedik. Haydi arkanıza yaslanın, 2020’nin enlerini mercek altına alıyoruz!

Türkiye’nin En’leriyle Başlayalım!

2020’nin ana konusu, şüphesiz ki tüm dünyada korona belası oldu. Tüm dünyada büyük can kayıplarının yaşanmasına neden olan koronavirüs, Türkiye’nin de ana gündemi haline geldi. Bu nedenle Türkiye’nin enleri 2020 yılı sıralamasında koronavirüs en fazla aranan sorgulamalar arasında yer alıyor. Ancak ilk sırada değil. Google 2020 yılı arama trendleri’ne göre Türkiye’de en fazla aranan kelime “EBA”. Hemen ardından ise “Dolar kaç TL, ile “Corona Virüsü” sorguları geliyor.

Google 2020 en çok arananlar listesinde “Deprem” sorgusu da dikkat çekiyor. Bunda özellikle 24 Ocak tarihli Elazığ depremi ile 30 Ekim tarihli İzmir depreminin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Listede yer alan diğer arama sorguları ise şöyle;

 • Zoom
 • HES kodu alma
 • Kandilli rasathanesi
 • Sokağa çıkma yasağı
 • Sağlık bakanlığı
 • ABD seçimleri

Ayrıca “nasıl” kategorisinde ilk sırada yer alan “HES Kodu Nasıl Alınır”ı, “Zoom Programı Nasıl Kurulur, 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir, E devlet Maske Başvurusu Nasıl Yapılır, Seyahat İzni Nasıl Alınır,Öksürük Nasıl Gider” gibi sorgular takip ediyor.

Peki Ya Dünya’da?

İstatistiklere bakıldığında yükselen genel aramalar arasında neden sorgusu öne çıkıyor. Bunlar arasında “adı neden covid-19, NBA neden ertelendi, okullar neden kapalı, Avustralya neden yanıyor, gökyüzü neden turuncu, siyahların hayatı neden önemlidir” aramaları en sık sorgulatılan sorular arasında yer alıyor.

İşte En Çok Aradığımız İsimler…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemi Covid19 meşgul ederken, Google’da en çok aradığımız kişi de sağlık bakanı Fahrettin Koca oluyor. Hemen ikinci sırada ise Türkiye ekonomisiyle ilgili verdiği demeçlerle çıkış yapan ve geçtiğimiz aylarda istifasıyla çok konuşulan eski ekonomi bakanı Berat Albayrak var. Yine bu yıl içerisinde oğlunu kaybeden eski manken Ebru Şallı ise sorgularda 3. sırayı alıyor.

En Merak Ettiğimiz Dizilerin Başında “Sadakatsiz” Geliyor

Diziler kategorisinde en sık sorgulatılan dizi Sadakatsiz olurken, onu peşi sıra Mucize Doktor, Masumlar Apartmanı, Sen Çal Kapımı, Alev Alev, Kırmızı Oda, Bay Yanlış, Menajerimi Ara, Bir Başkadır ve Netflix dizisi Aşk 101 takip ediyor.

Türkiye’de Sosyal Medyanın En’leri

2020’nin enlerine değinirken, sosyal medya sorgulamalarına bakmazsak olmazdı elbette ki. Twitter’ın yayınlamış olduğu veriler, sosyal medya gündemimiz hakkında epey bir fikir sunuyor. Türkiye’de Twitter gündeminde virüs salgını ve depremler ön plana çıkarken, Güney Kore’li sanatçıların da gündeme oturduğu görülüyor. En fazla ismi geçen kişi ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocaoluyor.

Diğer yandan en çok kullanılan hashtag’ler arasında #survivor2020 zirveye otururken; ikinci sırada ise pandemi dönemiyle pek çok markanın da sloganı haline gelen #evdekal etiketi oluyor. Öyle ki yalnızca Twitter gündeminde değil, tüm sosyal medya platformlarda bir dönemin en çok kullanılan etiketlerinden biri #evdekal. Sosyal medya gündeminde çok sık kullanılan bir diğer hashtag ise deprem oluyor. Bunda yine Türkiye’de gerçekleşen ve acı kayıpların yer aldığı 2 büyük deprem etkili.

Dünyada En Popüler Paylaşım Chadwick Boseman Oldu

Twitter’ın genel istatistiklerine bakıldığında ise dünyaca ünlü oyuncu Chadwick Boseman’ın vefatı en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Ailesi tarafından yapılan paylaşım, 7,5 milyon beğeni ve 2.1 milyon retweet’le en popüler paylaşım olarak kayıtlara geçiyor. Dünyada en popüler ikinci konu etiketini ise #BlackLivesMatter oluşturuyor. George Floyd isimli bir siyahinin ABD polisi tarafından canice öldürülmesiyle başlayan tepkiler, sosyal medyada çığ gibi büyümüştü. Ülkemizde de konu ile ilgili paylaşımların yapıldığını söylemek mümkün.

Bir diğer gündemi ise ABD seçimleri oluşturuyor. Hatta Donald Trump, sert tutumu ve ani çıkışlarıyla sosyal medyada en fazla konuşulan isim olmayı başarıyor.

Müzik Dünyasında 2020’nin En’leri

Müzik dinleme platformu Spotify, geçtiğimiz aylarda 2020’de en çok kimlerin dinlendiğini açıklamıştı. Buna göre Türkiye’de en çok dinlenen sanatçıların ilk 5’i şöyle;

 • Ezhel
 • Sezen aksu
 • Murda
 • Sagopa Kajmer
 • Patron

Bu liste öyle gösteriyor ki Türkiye’de Rap müziğe duyulan ilgi epey yükselişte. En çok dinlenen kadın sanatçılar arasında ise Sezen Aksu başı çekerken, onu hemen Zeynep Bastık, Amerika’lı genç şarkıcı Billie Eilish, Sertab Erener ve Sena Şener’den oluşan bir liste takip ediyor. Son yıllarda oldukça fazla ilgi görmeye başlanan podcast serilerine baktığımız da ise en çok

 • Toplum ve kültür
 • Sanat ve eğlence
 • Komedi
 • Hayat tarzı ve sağlık
 • Hikayeler

türlerinin dinlendiğini söyleyebiliriz. Dünya geneline bakıldığında ise en çok dinlenen sanatçıların başında Bad Bunny gelirken, ilk beşi Drake, J. Balvin, Juice WRLD ve The Weeknd oluşturuyor.

E-Ticaret’in 2020 En’leri

2020 ile birlikte patlak gösteren Covid19 salgını, şüphesiz ki hepimize farklı bir yıl yaşattı. İnsanların evlerine kapandığı ve tüm alışkanlıklarının yerini yeni normale bıraktığı bu senede, e-ticaret sektörü bilhassa dönemin parlayan sektörü haline geldi. Öyle ki satışlarında adeta patlama gerçekleştiren e-ticaret firmaları, dönemi oldukça karlı sonlandırmaya hazırlanıyor.

1. Trendyol:

E-ticaret 2020 verileri arasında başı çeken marka Trendyol, Black Friday indirimlerinde yaptığı satışlarla cirosunu katlayan firmalardan biri. Sadece Kasım indirimlerinde 7,5 milyon ürün satışı gerçekleştiren firma,

 • 2 milyar sayfa görüntüleme,
 • 100 milyon ziyaret,
 • 24 milyon tekil ziyaretçi
 • 1,5 milyon tekil alışverişçi
 • Mobilde 4 milyon indirme

Rakamlarına ulaştı. Böylece Türkiye’nin en çok tercih edilen online alışveriş platformu oldu.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz;Black Friday Çılgınlığı

2. Migros Sanal Market:

Türkiye’nin en yaygın online taze gıda marketi Migros Sanal Market, pandeminin de etkisiyle satışlarını artıran platformlardan biri. 2020 yılı içerisinde sipariş sayısını 3 katına çıkaran platform, ayrıca bünyesine yeni elemanları da dahil ettiğini dile getirdi.

3. Getir:

Daha çok atıştırmalık ürünler için tercih edilen Getir, pandemi ile birlikte temel gıda alışveriş platformu olarak görülmeye başlandı. 2020 yılının kazanan platformlarından biri olan Getir’in indirme oranı %60 arttı. Sepet tutarı ise %50 artış gösterirken, iş hacmi %65 büyüme kaydetti.

4. Banabi:

Yemek Sepeti’nin online market uygulaması olan Banabi de satışlarını artıran platformlardan biri. Siparişlerdeki ürün adetlerinde artış yaşandığını dile getiren Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın Banabi’nin, bir önceki yıla göre %30 daha fazla sipariş aldığını da ekledi.

5. İste Gelsin:

İste Gelsin Genel Müdürü Sedat Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre uygulamadan sipariş verilen ürün adetleri 2 kat artış gösterdi. Ayrıca sepet tutarının da %25 arttığını dile getirdi.

Öte yandan dünyada e-ticaret istatistikleri 2020 verileri, e-ticaret firmalarının bu dönemde büyük ivme kaydettiğini söylüyor. Dünyada lider konumunu sürdürmeye devam eden yine Amazon olurken, 2020 yılında büyük gelişme kaydeden e-ticaret platformlarının arkasında ise Asya ülkelerinin olduğu görülüyor. Öyle ki 2020’de en büyük e-ticaret pazar payına sahip olan ülke 672 milyar dolar ile Çin olarak kayıtlara geçti bile.

2021 En’leri Şimdiden Merak Konusu

2020 yılı en’leri ile oldukça konuşulan bir yıl oldu. Pandemiyle birlikte değişen yaşam tarzı, yeni normalleri önümüze sunmaya başlarken; dijitalde yenilikler ve farklılaşmalar göze çarpıyor. Daha şimdiden 2021’in hem farklı hem de sürprizlerle bizi karşılayan bir yıl olacağını söylemek mümkün. Yeni yılın en’leriniyse hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Öyleyse güle güle 2020, hoş geldin 2021. Uğurunla gel! 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın