Dijital reklamcılık kısıtlanıyor mu? Peki bir gün sosyal medya reklamları son bulduğunda ne olacak? İşte konuya dair öngörüleri paylaştığımız yazımız sizinle!

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), sosyal medya şirketlerine birbiri ardına kestiği cezalar konuşulurken, akıllarda hep aynı soru dönmeye başladı: “Dijital reklamlar bitiyor mu?” Olur ya bir gün Google Ads ile Facebook Business Manager üzerinden reklam verme devri son bulursa ne olacak?

Ajans ve marka sahipleri konuyu derinlemesine araştıradursun, biz tecrübelerimiz ve birikimimize dayanarak konu ile ilgili birkaç ön görüde bulunalım istedik. O halde önce, konunun geçmişine gidelim ve cezalar kime neden kesilmişti, bunları bir hatırlayalım!

Türkiye’de Sosyal Medya Düzenlemeleri İçin Yeni Dönem

29 Temmuz 2020 tarihinde BTK tarafından TBMM’de kabul edilen yeni yasa, büyük yankı uyandırdı. Öyle ki yasa, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” konu başlığı ile Türkiye’de adeta yeni bir dönemin başlayacağının sinyallerini veriyordu.

“Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan dış kaynaklı her sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de temsilci bulundurması şarttır.”

Alınan kararlara göre “unutulma hakkı” ile kişiler, internet ortamında daha evvel paylaşılmış olan haberleri sildirme talebinde bulunabiliyorlar. Ancak yasada en dikkat çeken kararı şüphesiz ki dış kaynaklı sosyal ağların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu oluşturuyor. Zaten problemin kökeni de buradan kaynaklanıyor. 2 Kasım 2020 tarihine kadar süre tanınan ve aralarında Google, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Tiktok’un da bulunduğu platformlar, temsilci belirleme yoluna girmediler. Süre aşımı sebebiyle de kanunda belirlenen ilk hüküm uygulanarak, sosyal medya şirketlerine ceza kesildi. Buna göre şirketler, 10 milyon lira idari para cezasına çarptırıldılar.

Youtube’dan Temsilcilik Hamlesi Geldi!

Kesilen ilk cezanın ardından kendilerine 30 gün süre verilen sosyal medya şirketleri temsilci bulundurma zorunluluğu hususunda bir adım atmayınca, yeni yaptırımla karşılaştı. Bu defa 30 milyon lira idari para cezasına çarptırılan şirketler, eğer temsilci atamazlarsa reklam yasaklarıyla karşı karşıya kalacaklar. Üstelik BTK başkanının ilgili sosyal ağın internet trafiği bant genişliğini yüzde 50 ve hatta yüzde 90 oranında azaltılması yönünde sulh ceza hakimliğine başvurabilme yetkisi de bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta ise video paylaşım sitesi Youtube, ilk hamleyi atarak temsilcilik açacağını duyurdu. Youtube’dan gelen bu hamle, diğer platformlara örnek olacak mı bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Facebook Temsilcilik Açmayacağını Duyurmuştu

Diğer taraftan yasanın resmi olarak duyurulduğu tarihten 5 gün sonra Youtube üzerinden bir canlı yayına katılan siber haklar uzmanı, akademisyen ve hukukçu Yaman Akdeniz, Facebook’un Türkiye’de temsilcilik açmayacağını söylemişti.

Akdeniz, katıldığı 6 Ekim tarihli canlı yayınında sivil toplum temsilcileriyle konuyu bir süredir görüştüğünü ifade ederken, konuşmasında “…Londra insan hakları ekibinden bazı tanıdık kişiler aradılar. Zaten Facabook’la Twitter’la da bir süredir bu konuyu görüşüyorum, görüşlerimi alıyorlar. Dolayısıyla beklediğim bir telefon görüşmesiydi. Görüşmede… karar aldıklarını, Türkiye’de temsilcileri olmayacağını bana bildirdiler. Ben de kendilerine bunu kamuoyuyla paylaşıp paylaşamayacağımı sordum. Paylaşabileceğimi söyledikleri zaman da dün işte 24 saat önce bir tweet atıp, kamuoyunu bilgilendirdim.” sözlerine yer verdi.

Facebook’un konu ile ilgili bir açıklama yapmayacağını da söyleyen Akdeniz, bu kararın ardında Türkiye’nin demokrasiden uzak yaptırımlar uygulayabilecek olması endişesinin yattığını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 2 ay önce gerçekleşen bu canlı yayın üzerine biz yine de Facebook yetkililerinin henüz konuya yönelik resmi bir açıklama yapmadığının altını çizelim. İlerleyen zamanlarda bir açıklama gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

Reklam Kısıtlamaları Gelirse Ne Olacak?

Pek çok sosyal medya platformunu bünyesine katan Facebook, reklam ağı son derece gelişmiş bir sosyal medya aracı. Facebook Business Manager üzerinden kontrol edilebilen reklamlar, hem kendi mecrası hem de Instagram üzerinde oldukça kullanışlı.

Öte yandan Google, sunduğu Google Ads platformuyla özellikle de e-ticaret sektörü için elverişli bir alan. Peki Business Manager ve Google Ads biterse ne olacak? Bizim öngörülerimiz şu yönde;

1. İçerik Pazarlama Önem Kazanacak

İçerik pazarlama uzun zamandır dijitalin gözbebeği. Ancak reklamların olmaması, içerik pazarlamanın ve dolayısıyla da içerik üreticilerinin önemini her zamankinden daha fazla hissettireceğini söyleyebiliriz. Biliyoruz ki kaliteli içerik her zaman önemli; fakat hem potansiyel müşterilerin ilgisini çeken hem de SEO odaklı yazılmış içerikler, markalar için böylesi bir dönemde son derece kritik olabilir. Bu sebeple ajanslar veya marka bünyeleri içerisinde 1’den fazla içerik yazarı görmeye başlayabiliriz sanki. Siz ne dersiniz? 😊

2. SEO, SEO ve Daha Fazla SEO

İçerik demişken, SEO’yu da es geçmemek lazım. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, Google arama sonuçlarında üste çıkmayı sağlayan bir metrik. Adwords’ün ülkemiz sınırlarında geçerliliğini yitirmesi sonucunda sanıyoruz ki SEO, markalar için çok daha önemli bir hal alacak. Böylece markalar, web sayfası optimizasyonu ve içeriklerin SEO uyumlu şekilde ele alınmasıyla, arama sonuçlarında organik olarak üste çıkabilmek için birbirleriyle yarışacak.

Öte yandan Instagram’ın geçtiğimiz haftalarda test etmeye başladığını duyurduğu anahtar kelime özelliği, sosyal medyada da SEO’nun geçerli olacağını gösteriyor. Sosyal medya reklamlarının durması halinde markaların, bu özelliğe daha fazla yöneleceği kanaatindeyiz. Odak anahtar kelimenin hashtag’ler arasında kullanılmasa dahi postun aramalarda görülebilmesini sağlayacak olan özellik, marka bilinirliğini artırma ve takipçi çekmek için kullanılabilecek yöntemler arasında yer alıyor.

3. Web Site Banner’ları Öne Çıkacak

E madem Google’da ve sosyal medyada reklam veremiyoruz öyleyse banner’lara yönelmenin tam zamanı! Reklamların belirli mecralarda durmasıyla, markaların kendilerini gösterebilmek için yöneleceği bir diğer alan kuşkusuz web site banner’ları olacak. Google Adsense dışında da web sitelerinde yer alabilen bu reklamcılık modeliyle, web site dizaynlarının banner alanları içerecek şekilde yeniden optimize edilebileceğini söyleyebiliriz.

4. Advertorial Reklamcılık Yeniden Yükselecek

Reklam ve editörel kelimelerinin birleşimi ile oluşan bu modelde, haber değeri taşıyan reklamlar göze çarpıyor. İlk çıktığı zamanlarda TV reklamlarında göze çarpan advertorial’lar, daha sonraları dijital mecralarda da kullanılmaya başlanıyor. En eski reklamcılık modellerinden biri olan advertorial reklamcılık modeli, böylesi bir durumda yeniden yükselişe geçebilir gibi görünüyor.

5. E-Posta Pazarlamaya (Mailing) Yönelim Artacak

Tıpkı advertorial reklamcılık modeli gibi, e-posta pazarlama da bu olasılıkta ön plana çıkacak olan pazarlama yöntemlerinden biri. Üstelik eski bir pazarlama yöntemi olmasına rağmen günümüz şartlarında çok daha erişilebilir, ölçülebilir ve kreatif bir yapıya sahip. Markaların ürünleri veya hizmetleri hakkında tanıtım ve kampanyalarını duyurduğu bu pazarlama yöntemiyle potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün oluyor. Dikkate alınması gereken nokta ise izinli bir kullanıcı verisinin oluşturulması. Aksi halde gönderilen maillerin spam’e düşmesi kaçınılmaz oluyor.

6. Influencer Marketing Rüzgarı Devam Edecek

Şüphesiz ki influencer’lar, reklamsız bir sosyal medyada markaların sığınacağı ilk limanlardan biri olacak. Bol takipçili ve sık etkileşimli hesaplara sahip olan influencer’lar, ürün ve hizmetlerin tanıtımında günümüzde de büyük rol oynuyor. Ürün indirimlerinden kitleleri haberdar eden ve büyük çekilişlere ev sahipliği yapan influencer’lar, farklı kitlelere ulaşıp markasını büyütmek isteyen işletmeler için reklamsız sosyal medyada da tercih edilen yöntemler arasında yer alacak.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz; “Markalar Neden Micro Influencer’lar ile Çalışmalı?”

2021 Sürprizlerle Geliyor!

2020 yılını sonlandırmaya az kaldığımız şu günlerde, dijital pazarlamada da değişimler ve yeni yönelimler söz konusu. Pandemi dönemi ile birlikte değişen alışkanlıklar, pazarlama stratejilerinin yeniden tasarlanması gerçeğini ortaya çıkardı. Tüm bunların üzerine ülkemizce küresel çaptaki sosyal işletmelere kesilen cezalar ve şirketlerin bu duruma sessiz kalması ise “şimdi ne olacak?”  sorusunu akıllara getiriyor.

Şayet bu cezalar daha da büyür ve şirketler temsilcilik konusunda bir adım atmaz ise reklam yasaklarının gelmesi önümüzdeki bahar aylarını bulacak gibi görünüyor. Şimdiden 2021’in sürprizlerle dolu olacağını söyleyebiliriz. Dijitaldeki gelişmeleri yakından takip eden, akılcı ve sağlam stratejilere sahip markalar ise ayakta kalmayı başaracaktır. Bu dönemde sizin de sağlam bir yol göstericiye ihtiyacınız olursa, Sciespo Digital olarak yanınızda olacağımızı söylemekten kıvanç duyuyoruz!😎

Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın