Dijital pazarlama, markanızı dijital platformlara taşırken mutlaka bilmeniz gereken bir kavram. Biz de A’dan Z’ye dijital pazarlama nedir teknikleri nelerdir ve tüm dijital pazarlama temellerini sizin için inceledik!

İnternet kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaştığı ve internete giren kullanıcı sayısındaki ciddi artış nedeniyle işletmelerin markalarını internete taşımasının gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Dijital pazarlama, online pazarlama taktiklerini kullanarak ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satış işlemidir. Dijital pazarlama, internet kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır.

Dijital Pazarlamayı Doğru Yapmak İçin Ne Gerekiyor?

 • Dinamik müşteri etkileşimlerini yanıtlamalı ve başlatmalısınız.
 • Hem dijital hem de geleneksel olmak üzere çeşitli kanallarda karmaşık müşteri ilişkilerini yönetmelisiniz.
 • Daha iyi kararları daha hızlı almak için büyük verilerden değer elde etmelisiniz.

Dijital Pazarlama kanallarındaki büyüme dijital pazarlamanın önemini artırmıştır. Ancak dijital pazarlama sadece kanallardan ibaret değildir. Aynı zamanda kişi veya kurumların içerik ve deneyim yaratması ve paylaşması anlamına da gelmektedir. Özetle, kişisel veya kurumsal iletişim kurma mekanizmasıdır.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

 • Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya araçları ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmak amacıyla markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarıyla tanıtabilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasında ise Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat, Tik-Tok ve Linkedin gibi kanalları kullanabilirsiniz.

 • İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama, site trafik artışı, olası satış yaratma ve müşteriler için içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade eder.

Blog gönderileri gibi bir şirket bloğunda makale yazmak ve yayınlamak sektör uzmanlığınızı göstermenize yardımcı olur ve işletmeniz için organik arama trafiği oluşturur. Kısa yoldan ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüştürmesine olanak sağlar.

 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

SEM’i (Search Engine Marketing) yani arama motoru pazarlamasını teknik bir dil ile açıklamak gerekirse; arama motorlarında görmüş olduğunuz reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Arama motoru algoritmasına göre hazırladığınız reklamlar (içerik reklamları, fotoğraf ve video reklamları) sayesinde ise web sitenizin bilinirliğini ve görünürlüğünü çok kısa zamanda artırabilirsiniz.

Günümüzde daha çok E-ticaret sitelerinin SEM’den yararlandığını söylemek mümkün. Google Adwords yeni adıyla Google Ads reklamları ise SEM’in bir parçasıdır. Adwords ile istediğiniz hedeflere ve kitlelere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böylece, satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi de kolayca artırabilirsiniz. 

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında en üst sıralara yerleştirmek ve böylece web sitenizin aldığı organik trafik miktarını artırmak için optimize etme sürecidir. SEO’dan yararlanan kanallar arasında web siteleri ve bloglar bulunmaktadır.

 • E-Posta Pazarlama

Markalar, e-posta pazarlamasını hedefledikleri kitleler ile iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanır. E-Posta pazarlamacılığı genel olarak indirimler ve etkinlikleri tanıtmak ve organik kullanıcıları web sitelerine çekmek için kullanılır.

 • Online Halkla İlişkiler

Online Halkla ilişkiler tüm dijital yayınlar ve blog siteleriyle kazanılan çevrim içi kapsamın güvence altına alınmasıdır. Halkla ilişkiler çabalarınızı en üst düzeye çıkartmak için kullanabileceğiniz kanallar;

 • Şirketinizin çevrim içi incelemelere katılma,
 • Web sitenizde veya bloğunuzda yorum yapma ve
 • Kitleniz ile iletişim halinde olma

şeklinde sıralanabilir.

dijital pazarlama, günümüz rekabet edilebilir dünyasında oldukça büyük öneme sahip. işletmenizi bir adım öne çıkarmak ve doğru pazarlama stratejisiyle hareket etmek için Sciespo olarak her zaman hizmetinizdeyiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın