Web & Mobil Yazılımı Nedir?

İnternet kullanan kişilerin genellikle en çok sordukları sorulardan biri kullandıkları web tarayıcı ve mobil uygulamaların nasıl yapıldığıdır. Web Yazılımları ve Mobil App’ler yani mobil uygulamalar akıllı telefon ve tabletler için özel olarak tasarlanan ve kodlanan yazılımlardır. Mobil uygulama geliştirmenin başlıca sebebi günümüzde mobil cihazlar üzerinden internete erişenlerin sayısında gün geçtikçe artması. Artık bilgisayar başına geçmeden mobil cihaz üzerinden birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bir web yazılımı kodlanırken uygulama aşamaları kısaca iki başlık altında toplanabilir.

Kullanıcının Görebildiği (User İnterface)
Bu aşamada tarayıcı programı ile kullanıcının yani istemcinin sunucudan çağırdığı sitenin, tasarımı, logosu, içeriği kullanıcının gördüğü denilen bölümdür.

Kullanıcının Göremediği
Kullanıcıların siteyi daha rahat ve zorlanmadan kullanabilmesi, kullanıcının güvenli bir şekilde bilgilerini paylaşabileceği ve ona güvenli bir şekilde içeriği görüntülemesini sağlayan kısaca bir web sitenin beyni denilebilecek yazılım aşamasıdır. Kullanıcıların göremediği yazılı aşaması ciddi bir kontrolden geçilerek yapılmaktadır. İnternetin aktif bir şekilde kullanımından sonra çeşitli protokoller yardımı ile siteler kullanıcının ekranına getirilebiliyordu. Kullanıcılar günümüz teknolojisine nazaran daha önceleri kişisel bir bilgi paylaşımına ihtiyaç duymadan yapılan siteler basit ve sade görünmekteydi. Ancak daha sonra gerek e-ticaret ve bankacılık gibi alanlar olsun gerekse de normal amaçlarla olsun, site sahipleri kullanıcılara istenen bilgileri güvenli bir şekilde ulaştırmaya ihtiyaç duymuştur. Bu aşamada web yazılımları hayatımıza girmiştir. Aşağıdaki yazımızda bu yazılım örneklerini sizler için derledik;

HTML Yazılım

HTML web yazılımının kullanımı basit ve daha kolaydır. Yazılım kodlanan sitede kullanıcıya neyi hangi alanda göstermesi isteniyorsa, kullanıcı onu orada görebilir ve site üzerinde herhangi bir ekleme yapması imkânsızdır. Bu dilin ana özelliği yazı, resim veya video içeren bir sayfanın tarayıcı yazılımı tarafından doğru yorumlanarak kullanıcının ekranında açılması ve sayfaların birbirlerine bağlanabilmesidir.

Java Script, ASP, PHP, .NET, Flash vb. Web yazılımları

Bu tür web yazılım dillerinin çıkış amacı ise özellikle HTML ile hazırlanmış sayfalara çeşitli özellikler katmaktır. Örnek verecek olursak; site sahibi sitesini ziyaret eden kullanıcıların görüş ve önerilerini almak veya daha sonra onlara ulaşabilmek için sitesine bu yazılım dilleri ile oluşturulmuş form gönderme sayfası ekleyebilir. Bu sayede bilgilerin veri tabanına bilgi kayıt edilebilmesi sağlanmış olur.

Günümüzde internetin geldiği nokta dikkate alındığında, artık internet üzerinden alışveriş ve bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi bu web ve mobil yazılımları ile mümkün olabilmektedir.

Mobil Yazılım Geliştirmenin Sebepleri ise;

  • Mobil cihazlar üzerinden internete erişenlerin sayısında gün geçtikçe artış olması
  • Artık bilgisayar başına geçmeden mobil cihazlar üzerinden birçok işlem gerçekleştirilebiliyor olması
  • Geniş kullanım alanına sahip olması
  • Daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması nedeniyle mobil app’ler web sitelerine göre çok daha cazip sayılıyor.

Sciespo Dijital olarak dijital dünyada yerinizi almanızı sağlıyor, şirketinizi yansıtan size özel web çözümleri üretiyoruz. Strateji ve Hedeflerinizi şirket vizyonunuza göre kurumsal ihtiyaçlarınızı tamamlayan çalışmalar oluşturuyoruz.

Herkes gibi sizde hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ister misiniz? Müşterilerinize yeni modellerinizi daha hızlı sunmak, anlık geri bildirimler almak, ekibinizi uzaktan kolayca yönetmek istiyorsanız, işinize daha fazla hakim olmayı kolaylaştıran kurumsal yazılım çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir