Web & Grafik Tasarımı Nedir?

Web tasarım, fikirlerin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların tasarım yazılıma dönüşmesi işlemidir. İnternet tarayıcılarında kolay bir şekilde görüntülenebileceği tasarım olan web tasarımı HTML tabanlı olup uzman ekibimiz tarafımızdan geliştirilmektedir. Kaliteli bir web tasarımı, web sitesinin hedef müşteri kitlesini yakalamasında son derece önemli olup özellikle kullanıcı için erişimi kolay olmalıdır.

Web tasarımı, web sitesinin arama motorlarında erişilebilirliğini sağlayan, ana hatları ile kişi ve kuruluşların, ürün ve hizmetleri tanıtan grafik ve metinlerin bir araya geldiği çalışmadır. Web tasarım nedir? denildiğinde kısaca kişi ve kurumların dijital ortamda görünen yüzü denilebilir. Hazırlanan Grafikler sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek şekilde tasarlanması oldukça önemlidir. Grafik, logo, fotoğraf veya simgelerin düzgün kullanılması site hızını arttırmaktadır.

İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Web tasarımı belirli ana hatlar üzerinde çalışılarak oluşturulur. Bunları kısa başlıklar halinde sizler için derledik.

  • Grafik: Web Tasarımı için grafikler, logo, fotoğraf veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanımın kolaylığı açısından site hızını etkilemeyecek boyutta çalışılmalı web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı.
  • Renk: Renklerin seçimi her ne kadar isteğe bağlı da olsa renkler kurum kimliğinizi yansıtmakta oldukça önemlidir.
  • Düzen: Uygulanan grafik ve metinler belirli düzende olmalıdır. Web sitelerin erişimi kolay ve kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmaya yardımcı olmalıdır.
  • Yazı Fontları: Farklı yazı karakterleriyle web sitenizin tasarım kalitesini arttırabilirsiniz. Kullanıcıların rahatlıkla okuyabileceği yazı fontları kullanmalısınız.
  • İçerik: İçerik ve tasarım, görsel ve metin yoluyla web sitenin vereceği mesajı geliştirmek için birlikte hareket edebilir. Okuyucuda heves uyandırmak için içerikleri birbirlerinden farklı kullanmak gerekir. İçeriklerde konuyu özetleyen anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
  • İnteraktif: Tasarım içerisine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif ziyaretçi katılımını arttırabilirsiniz. E-Posta formları ve E-Bülten kayıtları sunarak kullanıcılar ile sürekli etkileşim halinde kalabilirsiniz.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her çalışmada olduğu gibi hedefleme yapmak web tasarım çalışmalarında da oldukça önemlidir. Web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarımda olması, şirketi müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde yönlendirmesi, kullanıcı dostu olması ve arama motorlarına uygun formatta kodlanması gerekmektedir.

web tasarımının, web sitesinin ziyaretçi trafiğinin artmasına ve ziyaretçilerin sitede uzun süre zaman geçireceği şekilde tasarlanması, web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlayacaktır. Müşteri odaklı yapılan bir web tasarım çalışması; müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren, dinamik, yönetilebilir, işlevsel, SEO uyumlu, kurumsal kimliği doğru yansıtan ve ziyaretçilere güven veren formattadır. Web sitesinde ürün ve hizmet tanıtımının yapılmasında son derece önemli olup potansiyel hedeflenen müşteriye kolayca ulaşmayı sağlar.

Sciespo dijital ajans olarak günümüz modern trendlerini yakından takip ediyoruz. Firmanızı doğru şekilde ifade edecek estetik ve modern tasarım arayışlarınıza kreatif çözümler sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir