Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yönetilir?

Sosyal medyanın kısaca tanımı yapacak olursak ilk olarak aklımıza ‘’paylaşmak’’ geliyor. Sosyal medya kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik ve görsel oluşturup görüş ve düşüncelerinizi, günlük yaşamınızı, nerede, neler yaptığınızı, fotoğraf ve videolarınızı, markanızı ve reklamlarınızı çevrenizdeki insanlara Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi çeşitli sosyal medya platformları sayesinde kolayca ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüzde sosyal medya kullanımının her geçen gün daha da artmasıyla profesyonel bir iş partneri ile çalışmanın da önemi oldukça artmaktadır. Markanızın sosyal medyada daha sık görünür hale gelmesi ve popülerliğinin artması markanıza değer kazandıracaktır. Sciespo Dijital Pazarlama uzmanlarımızdan destek alabilir, profesyonel sosyal medya partneri ile çalışarak doğru strateji ve optimum maliyetle en etkili şekilde müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Dünya genelinde bir insan dijital dünyada günde ortalama 3 sat sosyal medya kullanmaktadır. İnternet ve sosyal medya sayesinde istediğimiz bilgi ve habere kolayca ulaşabiliyoruz. Haberleri, içerik makaleleri, fotoğrafları site veya blog sayfalarına girmeden Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi sosyal medya araçlarıyla kolayca görüntüleyebiliyoruz.

Sosyal medya her geçen gün kendi geliştirmekte ve hızlıca yayılmaktadır. Büyük sosyal medya ağları ise kendilerine devamlı farklı özellikler geliştirerek kullanıcıların ilgisini üzerlerine çekmeyi ve kullanımı arttırmayı başarmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde kişi veya kişiler büyük küçük tüm markalar çeşitli sosyal medya araçlarını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Büyük markalar hiç şüphesiz ki küçük firmalara göre çok daha büyük ve ciddi bütçeler harcamaktadır. Bu reklam bütçeleri karşısında küçük esnaf ve firmaların kendilerini duyurma imkânı oldukça kısıtlı fakat imkânsız değil!

Sciespo Dijital Pazarlama Ajansı olarak bu yazımızda günümüzde kullanılan geleneksel pazarlama teknikleri dışında kullanımı yaygın olan Sosyal Medya Pazarlaması ile küçük firmaların minimum maliyetle seslerini nasıl duyuracağını anlatacağız.

İlk olarak bir bilgisayar veya akıllı bir cep telefonunuz var ise sosyal medya üzerinden yapabileceğiniz çok iş olduğunu bilmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; küçük bir esnafsınız bir lokanta açtınız bunu sosyal medya yardımıyla potansiyel müşterilerinize duyurmak istiyorsunuz. İlk akla gelen bir Facebook ve Twitter sayfası açıp insanları eklemek ve onlara mesaj atmak olmasın. Çıkış noktası doğru fakat temelsiz saldırgan düşünceler ile küçük esnafın sosyal medya’da etkili olması çok düşük bir ihtimal. Belirli bir iş planı ve koordineli çalışılmadıkça başarılı olmak mümkün değildir.

Facebook, Instagram ve Twitter Sosyal Medya Pazarlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle Facebook, Twitter, Pinterest, instagram ve Linkedin gibi sosyal medya araçlarını kullanacaksanız bu araçların takipçi ve kullanıcı potansiyellerini göz önünde bulunmalısınız. Bu tür sosyal medya araçlarında hesap oluştururken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır; Marka isminiz ile kullanıcı adı arasında uyum olmalıdır. Profil fotoğrafı, arka plan ve başlık fotoğrafı arasındaki doğru uyum, doğru #hashtag ve açıklamalar kullanarak etkili ve dikkat çekici olmakla beraber bizi diğerlerinden ayıracaktır.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Arama motorlarında başarılı olmak, kullandığınız anahtar kelimeler ile başarılı olmak istiyorsanız bütçeniz yeterli ise mutlaka profesyonel destek almalısınız. İnternetin hızla gelişmesiyle sosyal medya araçlarının kullanımı da yine aynı hızla yaygınlaşmıştır. Sosyal medya sayesinde saniyeler içinde potansiyel müşterilerinize hızlı ve kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Sciespo Dijital Pazarlama uzman ekibimizden hizmet alabilir, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir