SEO Nedir? Ne Değildir?

SEO nedir? SEO neden uygulanır? Nasıl SEO yaparız? şeklinde sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. SEO neden bu kadar önemli sizler için kısaca derledik.

Arama motoru optimizasyonu İngilizce adıyla SEO (Searh Engine Optimization) arama motorlarında üst sıralarda görünmek hatta ilk sıraya yerleşmek, organik arama sonuçlarında yükselerek kolaylıkla bulunmayı hedeflediğimiz çalışmalardır.

SEO, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Birincisi web sitesine iç SEO dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sitesini birbirine uyumlu bağlayarak arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Buna iç SEO yani site içinde yapılandırılmış SEO uyumu diyebiliriz. İç SEO uygulamasında web sitesinde başlık alanı, açıklama alanları ilgili cümlelerle benzetilerek oluşturulmalı, kullanılan fotoğrafların alt etiketleri doğru tanımlanmalı ve site içeriğinin kendine özgün ve benzersiz içerikle donatılması oldukça önemlidir.

Arama motorlarına ait örümcekler web sayfanıza eriştiğinde web sitenizi kayıt altına alarak ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar. Web sayfası güncel SEO teknikleriyle düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem dahilinde internet sayfalarınızı kolayca indexleyebilecek ve buda internet sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır.

İç SEO Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

SEO uyumlu web sitesi yapmak için Google’ın bizden istemiş kriterleri uygulamamız gerekiyor.

 • Web sayfanızın URL bağlantısında, başlık(tittle) alanında ve ‘’Description’’ olarak geçen açıklama alanında anahtar kelimeler kullanılmış olmalıdır.
 • ‘’Keyword’’ alanında dilerseniz kullanabilirsiniz. Google’ın yapmış olduğu son güncellemelerle Keyword alanında kullanılan kelimelerin itibarı azaltılmıştır.
 • Resimlerde ALT(Hashtag) etiketlerini kullanmayı unutmayın!
 • Benzer içerik taşıyan sayfalarda kesinlikle ‘’Canonical’’ etiketlemesi yapınız.

İkinci olarak; Dış SEO uygulama biçimi iç SEO uygulamasından çok daha farklı bir uzmanlık gerektirmektedir. Dış SEO kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılması gereken uygulama şeklidir. Site dışında uygulanan tekniklerde dikkat edilmesi önemli detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edilmediği takdirde Blacklist dediğimiz geri dönüşü olmayacak şekilde kara listeye girebilir ve siteniz bir daha arama sonuçlarında görüntülenmeyebilir. Site dışında yapılacak ‘backlink’ çalışmalarıyla web sitenize çıkışlar sağladığımız dış SEO tekniğinde en doğru uygulama doğal bir biçimde link çıkışları edinmek ve anlamlı kelimeleri tercih ederek sektörünüze hitap edecek kelime varyasyonlarına link çıkışı uygulayarak ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Sayfanızı ziyaret eden doğru kullanıcı arzu ettiği bilgiyi sayfanızda bularak sitenizde uzun süreler geçirecektir.

SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken şart doğal, kendine özgün olmasıdır. Web sitenizi SEO tekniklerine uyumlu bir şekilde kodlamaya ve iç SEO kurgusunu doğru yapılandırmaya özen gösterin. Kendine özgün içerikler kullanın.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO kurallarına uygun makale veya içerik yazmak istiyorsanız öncelikle hedeflediğimiz kelime öbeğini belirlemelisiniz. Belirlediğiniz kelime anahtar kelimeler yazının içeriğinde belli oranda mutlaka olmalıdır. Arama motorları ulaştıkları web sitesine ait sayfaları kayıt altına alırken içeriğinde yer alan kelime sayılarını temek alarak içeriği anlayarak kategoriler. Örnek verecek olursak arama motoruna ‘’SEO uyumu’’ yazıldığında bulunmasını istediğiniz bir yazı oluşturmalısınız. Yazının içerisinde yer alan kelime sayısına istinaden %2 oranında kullanmanız sizlerin yararına olacaktır. İçeriğinize anahtar kelime ile başlayarak il paragrafta birkaç kez kullanmaya özen gösterin. Yazının ortalarında kullanın, yazının son cümlelerini tespit ettiğiniz kelime öbeğinde bitirin. SEO uyumlu içerik hazırlamak istiyorsanız özgün olarak yazmalı, makaleyi bitirdikten sonra gözden geçirmeli imla kurallarına uygun mu diye test etmelisiniz. İmla hatalarıyla dolu anlamsız cümleler içeren yazıları arama motoru algoritmaları ‘’çöp’’ olarak niteleyecektir.

SEO Yazarları için 6 Kural

SEO Yazarları bir web sitesi için oldukça önemlidir. Belirli zaman aralıklarında girilen içerikler sitenizi potansiyel müşterilere daha kolay tanıtır. Sistematik bir şekilde düzen kurarsanız istediğinizi elde edebilirsiniz.

 • Anahtar Kelime Seçimi

Web sitenize girdiğiniz içerikle Google’ın dikkatini çekmeye hedefliyorsanız. Anahtar kelimelerinizi doğru seçmelisiniz. Sayfada geçen kelimeleri takip edin ve anahtar kelimeler ile sayfanın arasında uyuma özen gösterin.

 • İnsanların Dikkatini Üzerinize Çekin

Yazılan içeriğin anlattıklarının hedef kitlenize uygun olmasına özen gösterin. İçeriği ne hakkında yazdığınıza dair fikrinizin olması oldukça önemli. Hedef kitlenize istediğiniz etkiyi vermelisiniz.

 • Yazı Karakter Kelime Sayısını Gerektiği Kadar Uzun Tutun.

Arama motorlarının algı merkezlerine ulaşmayı hedefliyorsanız içerikleri oldukça uzun tutmalısınız. 100 yazı karakter kelimesi tabi ki de hiç yoktan iyidir. Fakat Blog ve Makale yazılarında 600 karakter sayısına çıkmanızı öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre şu an minimum 2 bin kelimelik sayfaların arama motorlarında daha çok çıkma eğilimi olduğu gösteriliyor.

 • İçeriğinizi Sitenize Göre Optimize Edin

  WordPress gibi blog siteleri kullanıyorsanız ücretsiz birçok eklenti mevcut. Sayfa düzenini oluşturmak için bu tarz eklentiler kullanabilirsiniz.
 • İçeriğiniz Üzerinde Çalışın

  SEO yazarlarının en büyük özelliklerinden biri düzenlemektir. OpenOffice, Google Docs ve Microsoft Word gibi programlar bu işi yapmanızı kolaylaştırıyor. Düzgün yazı diğer yazıları her zaman arkasında bırakır. Paragrafı bile uzun tuttuğunuz oldukça önemlidir.
 • Profesyonel Destek alın

  Sciespo Dijital Pazarlama Ajansı olarak, Uzman SEO ekibimiz ile birlikte tüm ihtiyaçlarınızı çözüm ortağı olalım. SEO Hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir