Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Search Engine Marketing Nedir?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Sitenizin ücret karşılığında arama motorlarında arama sonuçlarında en üst kısımda gözükmenizi sağlayarak markanızı kolayca tanıtabilir ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bağlantı reklamlardır. Arama motoru pazarlamasında farklı mecralar olsa da en popüler SEM aracı Google Adwords yani yeni adıyla Google Ads’dir. SEM (search Engine Marketing) kısaca internet üzerinden ücretli reklam vermektir.

SEM Nasıl Kullanılır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) arama motorlarının reklam verme panelleri üzerinden kullanılabilen reklam verme panelidir. SEM Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının reklam verme panelleri üzerinden müşteriye ulaşmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar anahtar kelimeler, hedef kitleler, ilgi alanları, web site hedefleme ve ReMarketing (yeniden pazarlama) gibi satıcının hedef kitle analizinden sonra stratejisine göre planlanır. Kullanıcılar, reklamınızı tıkladıktan sonra satın alma işlemi yapabilir veya sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilir.

SEM Neden Önemlidir?

Markanızın ürün veya hizmeti ile alakalı arama yapan hedef kitleye doğrudan erişme imkanına sahip olursunuz. SEM, kullanıcıların arama yapması sonucunda direkt olarak kişilerin karşısına çıkma imkanı sağlar. SEM hem satıcı hem de alıcı tarafından çok önemlidir çünkü satıcı tarafından alıcıya ulaşmanın en basit ve en kolay yoludur. Alıcı tarafında ise almak istediği hizmet veya ürüne ulaşabilmesinin en kısa yoludur. SEM stratejisi markaların talep ettiği anahtar kelimelerin ürün veya hizmetin reklam bütçesine bağlı olarak, öncelik sırasına göre gruplandırılır. Arayan kişilerin karşısına en doğru şekilde çıkması için kurgular oluşturulur.

Google’a Reklam Vermek Ne Kadar?

Google ads ile reklam vermenin maliyetleri sektörel olarak değişim göstermektedir. TBM yani tıklama başı maliyeti anahtar kelimelerinin farklı bir ücreti vardır. Video veya GDN reklamları için GBM (görüntüleme başı maliyetleri) olarak değişkenlik gösterilir.

SEM için ödeyeceğiniz tutarı reklamlar başlamadan önce ya da reklam yayını süresince siz belirlersiniz. Reklamınız gösterildiğinde değil, yalnızca biri reklamınızı tıklarsa ücretlendirilirsiniz. Ödeme seçenekleri ülke ve para birimine göre değişir.

Google arama motorunun dışında bir arama motoruna reklam vermek firmaya ekstra bir külfet sağlayabilir. Türkiye’de kullanım oranı %85 olan ve dünya da en çok kullanım oranına sahip arama motoru Google’dır.

Markaların anahtar kelimelerinin oluşturduğu günlük ve aylık hacimlerinin toplamı kadar bir bütçe planlaması önerilir. Ancak markaların insiyatifinde olarak önerilen bütçe planlamasının altında veya üstünde harcama yapabilirler.

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) web sitesini optimize etme eylemidir. Web sitenizi optimize ederek organik aranma sonuçlarında üst sıralarda çıkması işlemidir. Ücretli reklam vermeden önce siteniz için SEO optimizasyonu yapmalısınız.  SEM ise tıklama başı maliyeti ile anlık olarak reklamınızın sayfanın en üst kısmında çıkmasını sağlar. Ürün satışı yapmak isteyen, hizmet vermek isteyen, Marka Bilinirliği (PR) veya belirli bir müşteri kitlesine ulaşmak isteyen herkes için SEM uygun pazarlama yöntemidir.

Sciespo SEO/SEM uzmanlarımızdan destek ve hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir