E-İhracat Nedir?

E-İhracat, kısaca özetlemek gerekirse; mağazanızdaki ürünleri internetten satmak anlamına gelir. E-ihracatta, ürünlerinizi internetten yurt dışına, yani başka ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına geliyor. Yani bildiğimiz ihracatın internetten yapılan hali e-ihracat. Hangi kısımları internetten yapılıyor? Tabii ki müşteriye ulaşma ve ürünü müşteriye sergileme, sipariş süresi gibi kısımlar internet üzerinde yaşanıyor.

E-İhracatın Avantajları Nelerdir?

E-İhracatta başka ülkelerden milyonlarca müşteriye ulaşma potansiyeli oldukça fazladır. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinden müşteri kalkıp mağazanıza gelemeyeceğinden ürünlerinizi bir internet sitesinde sergilemek çok daha akıllıca. Kısaca E-ihracat, ürünlerinizi internet üzerinden başka ülkelerdeki müşterilere pazarlamak ve satmaktır.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

Size uygun ve mantıklı yöntemin size daha mantıklı olduğuna karar verdikten sonra izleyeceğimiz iki yöntem var. Yani e-ihracatı iki farlı şekilde yapabilirsiniz. Her iki yöntemi sizler için detaylı olarak aşağıda yazımızda derledik.

  1. E-İhracat sitelerinde satış yapmak

E-ihracata yeni başlayanlar için masrafsız, daha hız ve daha kolay bir yöntem. Bu, daha hızlı, daha kolay ve daha masrafsız olduğu kanıtlanmış bir yöntem ve zaten klasik e-ticarette de benzerini görmek mümkün. Türkiye’de e-ticaret yaparken satış yaptığınız Hepsiburada, Gittigidiyor ve N11 gibi sitelerin muadilleri yurt dışında hayal edemeyeceğimiz kadar daha büyükler. Dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği Ebay ve Amazon gibi gibi sitelerde satış yaparak döviz kazanmak için yapmanız gereken tek şey bu sitelerde bir satıcı hesabı açmak, yani siteye satıcı olarak kaydolmak. Ardından ürünlerinizi yükleyerek satış yani e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz.

Neden Bu yönetimi Seçmelisiniz?

Bu sitelerde birer hesap açarak satış yapmaya başlamak, hesap açma vb. prosedürlere bakıldığında özellikle ikinci yöntemde karşılaşacağınız zorluklarla kıyaslanamayacak kadar daha masrafsız ve kolaydır. Ebay, Amazon gibi sitelerin her birinin kendine ait bir müşteri kitlesi ve siz hiçbir şey yapmasanız da bu siteleri sürekli ziyaret eden milyarlarca müşteri mevcuttur. SEO, ücretli reklam vb. dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri gerçekleştirirler ve siteye müşteri çekmek gibi bir uğraşınız yoktur.

  • Bir Web Sitesi Açarak E-ihracat yapmak

Kendi web siteniz üzerinden bunu başarabilmek size kesinlikle büyük prestij kazandıracaktır. Bir web sitesi kurumsal kimliğinizi yansıtma fırsatı verir. Vizyon ve misyonunuzu grafik ve sloganlar ile özgürce sergileyebilirsiniz. Fakat bir website sahibi olmak ne yazık ki kolay bir iş değil ve birçok zorluğu ve masrafı beraberinde getiriyor eğer websiteniz üzerinden müşteri bekliyorsanız.

Öncelikle Arama motorlarında görünürlüğünüz arttırmak için Profesyonel SEO çalışmasına ihtiyacınız olacak. Google Ads, Facebook gibi platformlarda ücretli reklam vermeniz gerecek.

Sciespo dijital pazarlama ajansı olarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir