2021’de dijital pazarlama teknikleri neler olacak, yeni dönem pazarlaması bize neler söylüyor, gelin birlikte bakalım!

2020 hepimiz için oldukça zor bir yıldı. Evlere kapandığımız pandemi sürecinde pek çok alışkanlığımız da değişti. Bu durumun elbette ki dijital pazarlama üzerinde de etkisini gösterdiğini söyleyebiliriz. 2021 yılı dijital pazarlama tekniklerinde ise önce insan odaklı çalışmalar ön plana çıkacak gibi görünüyor. Özellikle de Covid-19 nedeniyle vakitlerinin çoğunu evde geçiren insanlar, ihtiyaçlarının karşılanması hususunda oldukça hassas davranıyorlar. Peki, uygulanması gereken yöntemler neler dersiniz? İşte tüm detaylarıyla ele aldığımız 2021 dijital trendler listesi!

1.Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklik Önem Kazanıyor

Aslında bu yeni bir durum değil. Özellikle de dijitalleşme süreçlerinde yapay zeka kullanımları pek çok yerde yer almaya başladı. Ancak öyle gösteriyor ki 2021 yılında yapay zeka ve artırılmış gerçeklik, pazarlamaya boyut atlatacak kadar önemli olacak. Ayrıca yapılan araştırmalara göre 2022 yılına kadar yapay zekanın yılda 7.3 milyar dolar hacim kazanması bekleniyor. Bu da azımsanacak bir rakam değil doğrusu. İşin özü; yapay zeka ve artırılmış gerçeklik, evlerinden çıkmadan ürün alımı gerçekleştirmeye alışmış kitleler için son derece etkili olacak. Öyle ki;

  • Ürün satın alımına müşteri deneyimini katarak,
  • Bir hikaye anlatarak,
  • Ürünleri oyunlaştırarak

gerçekleştireceğiniz satışlar dolayısıyla, müşterilerinizin taleplerine daha hızlı ve efektif çözümler üretmeniz mümkün. Bunu daha şimdiden düşünen Estée Lauder ve Burberry gibi markalar ise söz konusu teknolojilerden yararlanarak müşterilerine ulaşmayı başardılar bile. Ürünleri satın almadan evvel, müşterilerin ürünleri sanal ortamda denemelerine imkan tanıyan bu teknolojileri önümüzdeki yıllarda çok daha faza göreceğiz.

2.Sosyal Medyada Mesajlaşma ile Reklam Verme Dönemi Başlıyor

Sosyal medya platformlarına her geçen gün eklenen yeni satış yapma fonksiyonları, işletmeler için bu platformların ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Instagram’a gelen mağaza özelliği buna en iyi örneklerden biri. Diğer taraftan pandemi, insanların tüketim alışkanlıklarını değiştirirken; bu kanallar, işletmelere müşteriler ile etkileşim kurmaları için yeni fırsatlar yaratıyor. Son yapılan araştırmalara göre mesajlaşma fonksiyonları da bunlardan biri olacak.

2021 yılında yeni pazarlama teknikleri arasında yer alması beklenen mesajlaşma üzerinden reklam, Facebook Messenger, WeChat ve WhatsApp gibi uygulamalar üzerinde yoğunlaşacak. Böylece markaların, müşterilerine ulaşabilmelerini sağlayan bu popüler araçlar, müşterilerin marka deneyimlerini iyileştirecek ve ürünler ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacak.

3.Video İçeriğin Yükselişi Sürüyor!

Sosyal medyadan bahsetmişken video içeriklere değinmezsek olmaz. Bilinen bir gerçek var ki o da videoların alıcılar üzerindeki etkisi. İnternet üzerinden alışveriş yapanların üçte biri, o ürünü satın almaya karar vermelerindeki itici gücün hareketli video görseller olduğunu söylüyor.

“Video reklam harcamaları 2021’de 14.89 milyar doları bulacak.

Öte yandan E-marketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, video reklam harcamalarının 2021’de 14.89 milyar doları bulması bekleniyor. Bu da video içeriklerin önemini bir kez daha kanıtlıyor. Siz de 2021 hedefleriniz arasına video reklamları koyarak ürünlerinizin tüm avantaj ve özelliklerini vurgulayacağınız çalışmalara imza atabilirsiniz.

4.Micro-Influencer Marketing Öne Çıkıyor

2021 pazarlama trendlerinden biri de micro influencer marketing olacak. Yıllardır popüler olan influencer marketing kavramına yeni bir soluk getiren micro influencer’lar, insanların satın alma kararları üzerindeki etkileri keşfedildikçe daha popüler hale gelmeye başladılar. Sıradan influencer’ların aksine daha az fakat öz takipçileri bulunan micro influencer’lar, takipçilerinin içerikleriyle aktif olarak etkileşime girmeyi tercih ediyorlar. Bu da onları takipçiler gözünde daha değerli kılarken, sadık takipçi kitlesi yaratmalarına imkan tanıyor.

Daha fazla etkileşim ile daha çok satış sağlayan micro influencer marketing, 2021’de pazarlama stratejilerinin kritik bir bileşeni olacak. Bu nedenle sizin de yeni yıldan önce bir an evvel ürünleriniz ile ilgilenebilecek takipçilere sahip micro influencer’lara ulaşmaya başlamanızı öneriyoruz. Böylece yeni yıl için stratejilerinizi erkenden tamamlamanız mümkün olacak ve rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz. Bizden söylemesi!

5.Sesli Arama (Search Voice) Dijitalde Yerini Sağlamlaştırıyor

Sesli arama teknolojisi 2017 yılından bu yana hayatımızda ve her yıl biraz daha önemini artırıyor. Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’si derken rakamlar, 2018 yılı için her 5 kullanıcıdan 2’sinin günde bir kez sesli arama kullandığını gösteriyordu. 2021 yılı içinse bu oranın daha da artması bekleniyor. Peki ne yapmalı?

Dijital pazarlamacılar SEO çalışmalarına, muhakkak sesli arama yöntemini dahil ederek hareket etmeliler. Zira, Covid döneminde de tüketicilerin sesli arama yöntemini kullanarak sipariş verdiği biliniyor. Alışkanlıkların böylesine değiştiği bir dönemden geçerken, işletmenizin sesli aramalarda çıkmamasının, sizi rakiplerinizin gerisinde bırakacağını unutmamalısınız.

6.Programatik Reklamcılığa Yönelim Artıyor

Dijital reklamcılığın yolunu değiştiren ve “Acaba dijital pazarlama uzmanlarının sonu mu geliyor?” sorusunu akıllara getiren programatik reklamcılık, 2021 ve sonrasında çok daha önemli hale gelecek. Reklam formatlarının tek bir kanaldan yönetilebilmesini sağlayan bu reklamcılık modeli, bir yapay zeka teknolojisiyle tasarlanıyor. Bu da aslında yukarıda değindiğimiz ilk maddenin bir kanıtı. Programatik reklamcılık modeli özetle;

  • tek bir kanaldan,
  • daha az maliyet ile

reklam yapabilmeye imkan tanıyor. 2021 ve sonrasında kullanımı yaygınlaşacağı düşünülen yapay zeka teknolojilerinin bir ayağı olan programatik reklamcılık, klasik reklamcılığa yeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

7.Chatbot’lar Her Yerde!

Yine yapay zeka kullanıma bağlı olarak geliştirilen chatbotlar, 2021’de sıklıkla karşılaşacağımız bir teknoloji olacak. Chatbot’ların adeta insansılaştırıldığı bu teknoloji, müşteri hizmetleri alanında tercih edilmesiyle dikkat çekiyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %45’i, chatbot’lar üzerinden aldıkları hizmet karşılığında çok daha memnun kaldıklarını dile getiriyor.

Sonuç olarak; sizin de işletmeniz henüz chatbot’lara yer veren bir web sitesine sahip değilse, 2021 özelinde bu kullanımın artacağını unutmayın ve bir an evvel harekete geçin!

Sonuç

Yukarıda sıralayıp, açıkladığımız tüm bu gelişmeler öyle gösteriyor ki, 2021 ve sonrasında dijital pazarlama trendlerinde değişimler ve yenilikler bizi bekliyor. Korona virüsün tüm dünyayı etkisi altına alması sonucu, toplumların değişen tüketici alışkanlıkları da söz konusu değişim ve yeniliklerin ana sebeplerini oluşturuyor desek, sanıyoruz yanlış bir yorumda bulunmuş olmayız.

Diğer taraftan ortaya çıkan bir netice var ki o da insan odaklı pazarlamanın önümüzdeki süreçlerde kendine daha geniş yer bulacağı. Tüketicilerin artık ilgilenmediği ürünler hakkında reklamlara maruz kalmak istemediği bir dünyada, onları iyi tanıyıp ihtiyaçlarına uygun pazarlama stratejileri geliştirmek hem maliyetlerinizi düşürecek hem de daha nokta atışı bir pazarlama yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bizi takip etmeye devam edin! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın